Znalezione w FB: Precz z królem!

afryka.org Wiadomości Znalezione w FB: Precz z królem!

Media społecznościowe były już orężem w niedawnych rewoltach w Egipcie i Tunezji, i prawdopodobnie również w Libii. Okazuje się, że Facebook ma zostać teraz wykorzystany do obalenia króla Suazi Mswatiego III.

Mswati III jest ostatnim absolutnym władcą w Afryce. Grupa, która powstała na Facebooku o nazwie „Powstanie 12 kwietnia” („The April 12 Uprising!!!”) namawia do marszu setek tysięcy osób w centrach suazyjskich miast, które ogłoszą koniec monarchii i wprowadzą demokrację. To wszystko ma stać się już 12 kwietnia.

Data 12 kwietnia nie jest przypadkowa. To właśnie tego dnia, w 1973 roku, zakazana została działalność partii politycznych w Suazi. Założyciele grupy na Facebooku chcą „wiatru zmiany, który wywieje dyktatora, pod którego rządami muszą żyć Suazyjczycy.

Celem grupy jest pozyskanie 100 tysięcy członków. Obecnie jest ich około 500. Jej twórcy boją się jednak represji. Mswati III dysponuje odpowiednimi siłami do stłumienia takiego protestu, bo budżet tego niewielkiego kraju przeznaczył w tym roku aż 142 miliony dolarów amerykańskich na policję i wojsko. Suma dotacji na służby bezpieczeństwa i armię jest równa pieniądzom przeznaczonym w planie budżetowym na opiekę zdrowotną. Mswati III stara się bardziej o utrzymanie władzy niż o zdrowie poddanych, w kraju, gdzie żyje najwięcej osób z HIV/AIDS.

p

 Dokument bez tytułu