Zmarła kenijska noblistka

afryka.org Wiadomości Zmarła kenijska noblistka

Laureatka pokojowego Nobla, prof. Wangari Maathai zmarła na raka w szpitalu w Nairobi. Ta kenijska działaczka ekologiczna Pokojową Nagrodę Nobla dostała w 2004 roku, jako pierwsza kobieta w Afryce. Przegrała wieloletnią walkę z rakiem.

– Z wielkim smutkiem informujemy o odejściu prof. Wangari Muta Maathai. Zmarła po długiej chorobie, z którą dzielnie walczyła – poinformowała na swojej stronie internetowej organizacja Ruch Zielonego Pasa. W 1977 r,. Maathai założyła tę organizację, żeby walczyć z błyskawicznie postępującym wycinaniem afrykańskich lasów. Przez lata działalności Ruch posadził łącznie ok. 40 milionów drzew, przede wszystkim w Kenii.

Oprócz działalności ekologicznej Maathai walczyła też o prawa kobiet i wolności obywatelskie w Afryce. Była pierwszą kobietą w Afryce wschodniej i środkowej, która uzyskała doktorat. Urodzona w 1940 roku w Nyeri w Kenii, studiowała nauki przyrodnicze w USA, Niemczech i na uniwersytecie w Nairobi. Na tej uczelni uzyskała doktorat w 1971 r. W latach 70. stała na czele kenijskiego Czerwonego Krzyża, a od 2002 r. zasiadała w parlamencie. Podczas 24-letnich rządów prezydenta Daniela Arapa Moi (1978-2002 r.), Maathai była wielokrotnie aresztowana za udział w protestach i demonstracjach.

W 2004 r. Maathai jako pierwsza Afrykanka dostała Pokojową Nagrodę Nobla za pracę na rzecz ochrony środowiska i respektowania praw kobiet. – Mam nadzieję, że ta nagroda pobudzi inne kobiety do aktywniejszych działań. Powinny głośniej zabierać głos i walczyć o przywództwo – mówiła podczas gali z okazji wręczenia nagrody Maathai.

Zobacz reakcje Kenijczyków na informację o śmierci Maathai!

Galago

 Dokument bez tytułu