Zmarła Fathia Nkrumah

afryka.org Wiadomości Zmarła Fathia Nkrumah

W Kairze zmarła Fathia Nkrumah, żona pierwszego przywódcy niepodległej Ghany Kwame Nkrumaha. Była Egipcjanką z pochodzenia.

Pogrzeb Fathii jest planowany na dzisiaj i odbędzie się w katedrze koptyjskiej w Kairze. Według niepotwierdzonych jeszcze informacji, rząd Ghany zwróci się z prośbą o możliwość pochowania żony Nkrumaha właśnie w Ghanie.

Ale kim była Fathia, która żyła w cieniu męża, charyzmatycznego polityka?

Fathia Nkrumah urodziła się w Zeitoun w Egipcie, w rodzinie chrześcijańskiej. Po ukończeniu szkoły pracowała jako nauczycielka w szkole Notre Dame des Apôtres. Potem rozpoczęła pracę w banku. Jej syn Gamal wspomina, że kiedy Fathia poinformowała swoją matkę o zamiarze poślubienia Kwame Nkrumaha, spotkała się z dezaprobatą z jej strony. Nie pomogły wyjaśnienia, że Nkrumah jest takim samym antykolonialnym bohaterem jak Nasser. Zresztą z tym ostatnim rozmawiała przed ślubem, bo ten chciał wiedzieć czy na pewno jest pewna swojej decyzji wyjścia za mąż za przywódcę Ghany.

Decyzja o ślubie z Nkrumahem doprowadziła do zerwania kontaktów z rodziną w Egipcie. Było to o tyle trudne – wspomina Gamal – że matka mówiła tylko trochę po angielsku, a jej mąż nie mówił ani po arabsku ani po francusku. Jednak i ta przeszkoda została szybko usunięta.

Fathia cieszyła się ze zmiany otoczenia. Przede wszystkim z samego faktu, że udało się jej wyrwać z konserwatywnego otoczenia, w jakim wzrastała i żyła w Egipcie.

W drodze do Ghany towarzyszył jej wujek. Przez Chartum, Kano i Lagos dotarła do Akry. Ślub Nkrumaha z Fathią miał miejsce w sylwestra 1957 roku. Był zaskoczeniem nawet dla najbliższego otoczenia Nkrumaha. Fathia też została zaskoczona, tym, że ceremonia zaślubin miała cywilny charakter. Była na niej obecna matka Nkrumaha, Nyaneba.

Pierwsze reakcje mieszkańców Ghany na ślub Nkrumaha z kobietą z innego kraju nie były pełne entuzjazmu. Zarzucano jej, że pochodzi z Egiptu i nie jest Afrykanką.

Zaraz po ślubie Fathia zamieszkała wraz z mężem, który był prezydentem Ghany, w Forcie Christianborg, zbudowanym przez Duńczyków, jako punkt handlu niewolnikami. W tym czasie urodziła się trójka dzieci Nkrumahów – synowie Gamal i Sekou oraz córka Samia.

Sytuacja zaczęła się komplikować w sierpniu 1962 roku. Wtedy dokonano pierwszej próby zamachu na życie Nkrumaha. Kiedy 24 lutego 1966 roku mąż Fathii był w podróży do Wietnamu, doszło do zamachu stanu. Z pomocą przyszedł Nasser, który wysłał specjalny samolot. Zabrał on Fathię i jej dzieci do Egiptu.

28 kwietnia 1972 roku zmarł przebywający na wygnaniu w Gwinei Kwame Nkrumah. Fathia przyjechała do Ghany, aby pogrzebać ciało męża w jego rodzinnym Nkrofulu.

Powróciła jeszcze dwa razy do swojej drugiej ojczyzny w 1975 i 1997 roku – kiedy Ghana obchodziła 40-lecie niepodległości. Za każdym razem była entuzjastycznie witana przez mieszkańców tego kraju.

(kofi)

 Dokument bez tytułu