Zimbabwe: Zatrzymać – zwolnić

afryka.org Wiadomości Zimbabwe: Zatrzymać – zwolnić

Właściwie nie ma już dnia bez doniesień o kolejnych aktach przemocy w Zimbabwe. Tuż przed wyborami, które odbędą się 27 czerwca br. atmosfera staje się coraz bardziej napięta. W środę do został zatrzymany przywódca opozycji, Morgan Tsvangirai.

Tsvangirai, który przewodzi opozycyjnemu Movement for the Democratic Change (MDC) był już kilkakrotnie zatrzymywany przez policję. Dwa razy postawiono mu nawet zarzut zdrady stanu, a w ubiegłym roku został dotkliwie pobity przez policję.

Ta ostatnia jest narzędziem w rękach prezydenta Roberta Mugabe, który przegrał w marcu z Tsvangirai’em w wyborach prezydenckich. A ponieważ komisja wyborcza, również kontrolowana przez Mugabe, ogłosiła, że Tsvangirai nie zdobył wystarczającej większości głosów, 27 czerwca odbędzie się ich druga tura.

Teraz Mugabe chce być znacznie lepiej przygotowany. Dlatego za pośrednictwem policji, armii i bojówek swojej partii Zimbabwe African National Union – Patriotic Front (ZANU-PF), stara się osłabić obóz rywala w wyścigu o fotel prezydenta.

Tsvangirai został zatrzymany w trakcie prowadzenia swojej kampanii wyborczej. Jednak po kilku godzinach policja wypuściła go i nie postawiono mu żadnego zarzutu. Wcześniej z aresztu został wypuszczony inny opozycjonista, Arthur Mutambara, który trafił za kraty po skrytykowaniu prezydenta Mugabe.

A sam Mugabe? Pojechał na szczyt poświęcony kryzysowi żywnościowemu, zorganizowany w Rzymie przez FAO, chociaż to Mugabe jest wskazywany jako przyczyna podobnego kryzysu w Zimbabwe.

Ale nawet pod jego nieobecność w kraju walka o władzę w Zimbabwe trwa.

ostro

 Dokument bez tytułu