Zimbabwe zagłosuje w czerwcu

afryka.org Wiadomości Zimbabwe zagłosuje w czerwcu

Znamy juz datę drugiej tury wyborów prezydenckich w Zimbabwe. Odbędą się one 27 czerwca br. Obaj kandydaci na prezydenta szykują się do decydującego starcia.

Decyzja zimbabweańskiej komisji wyborczej najbardziej zaskoczyła opozycję, która była przekonana, że druga tura odbędzie się znacznie później. Tym bardziej, że komisja przesunęła termin, kiedy miała wyznaczyć datę tego decydującego głosowania, z 23 maja na 31 lipca, co zirytowało jeszcze bardziej opozycyjny Movement for the Democratic Change (MDC).

Wcześniej istniały podejrzenia, że komisja wyborcza kontrolowana przez dotychczasowego prezydenta Roberta Mugabe, będzie grać na zwłokę, aby pomóc mu w zwycięstwie nad przywódcą opozycji, Morganem Tsvangirai'em. Mugabe mógłby wtedy zastraszyć sympatyków lidera MDC. 29 marca Tsvangirai pokonał Mugabe, rządzącego Zimbabwe od 28 lat. Jednak nie zdobył wystarczającej większości głosów, która wynosi (minimum 51%).

Zaraz po pierwszej turze Tsvangirai opuścił Zimbabwe, obawiając się o swoje życie. W poprzednich latach był prześladowany przez Mugabe i ludzi związanych z prezydencką Zimbabwe African National Union – Patriotic Front (ZANU-PF). Jednak w obliczu drugiej tury postanowił wrócić do swojego kraju. W piątek miał jeszcze przemówić na konferencji partii liberalnych w północnoirlandzkim Belfaście, a w weekend pojawi się w ojczyźnie. Z kolei Mugabe na partyjnym spotkaniu przyznał się, że dla niego porażka w wyborczym starciu z Tsvangirai'em była "druzgocącym doświadczeniem".

Według opozycji ludzie Mugabe zabili już 35 osób od czasu marcowych wyborów. Zaprzeczają temu zimbabweańskie władze. Działacze MDC czekają teraz na Tsvangirai’a i rozpoczęcie kampanii wyborczej przed drugą turą.

ostro

 Dokument bez tytułu