Zimbabwe: Zabraknie papieru na banknoty

afryka.org Wiadomości Zimbabwe: Zabraknie papieru na banknoty

W Zimbabwe zabraknie papieru do drukowania nowych banknotów. Niemiecka firma, która była jego dostawcą wycofała się właśnie z prowadzenia interesów z tym krajem. To kolejny zagraniczny przedsiębiorca, który postanowił zaprzestać współpracy z krajem rządzonym przez prezydenta Roberta Mugabe.

Firma Giesecke & Devrient tłumaczy swoją decyzję sytuacją polityczną w Zimbabwe. Powołuje się na przemoc towarzyszącą wyborom i nieuczciwe wybory. Jednak tak naprawdę chodzi przede wszystkim o presję jaką wywierają kraje Unii Europejskiej (UE), która nie uznaje władzy Mugabe, na firmy z Europy. Dlatego wycofanie się Giesecke & Devrient nastąpiło na prośbę niemieckiego rządu.

Wcześniej, z prowadzenia interesów z Zimbabwe, wycofała się sieć brytyjskich supermarktetów Tesco. W tym przypadku na decyzję o zakończeniu współpracy z Harare, miało wpływ stanowisko rządu Wielkiej Brytanii, znajdującego się wśród największych krytyków Mugabe.

Pozostaje zastanowić się, czy taki gospodarczy bojkot odniesie zamierzony skutek. Sankcje gospodarcze nie pomoga raczej samym Zimbabweańczykom. Pogorszą już i tak bardzo trudne warunki życia w Zimbabwe, gdzie inflacja osiągnęła poziom nawet kilku milionów procent. Taki bojkot na pewno nie zrobi nic dla Mugabe. On zawsze będzie miał chińskich czy irańskich przyjaciół, którzy nie dadzą mu zginąć. Czy zatem wycofywanie się zagranicznych firm z Zimbabwe, to walka z Mugabe czy Bogu ducha winnymi Zimbabweańczykami?

Póki co nic nie wskazuje na to, że w Zimbabwe zapanuje zgoda. Lider opozycji, MorganTsvangirai, nie chce Mugabe w rządzie, a Mugabe nie będzie raczej chciał oddawać zdobytej 28 lat temu władzy.

ostro

 Dokument bez tytułu