Zimbabwe: Wymuszone porozumienie?

afryka.org Wiadomości Zimbabwe: Wymuszone porozumienie?

Wszystko wskazuje na to, że strony zimbabweańskiego kryzysu osiągną porozumienie w sprawie jego rozwiązania. Opozycja skupiona wokół Morgana Tsvangirai’a zgodzi się na to, na co nie chciała, czyli na rząd, w którym rola prezydenta będzie należeć nadal do Roberta Mugabe.

Po tym jak 27 czerwca w drugiej turze wyborów kandydował jedynie Mugabe, a zastraszony przez niego Tsvangirai wycofał się z wyborczej rywalizacji, wszystko wskazywało na polityczny pat. Tym bardziej, że opozycja Tsvangirai’a powiedziała zdecydowane nie dla koalicji z udziałem obecnego prezydenta Zimbabwe.

Opozycyjny Movement for the Democratic Change (MDC) oskarżał Mugabe o wpływanie na wynik wyborów i uzurpowanie sobie kolejnego zwycięstwa. W pierwszej turze wygrał Tsvangirai, ale nie zdobył wystarczającej większości głosów, żeby zwyciężyć już wtedy. MDC uznał, że to Mugabe manipuluje wynikami, w celu zmniejszenia rozmiarów swojej porażki. Dlatego zależało mu na drugiej turze, do której miał czas na uciszenie opozycję i tak postawiony sobie cel osiągnął.

Na to co stało się w Zimbabwe nie chciał zgodzić się Zachód. Jednak kraje Afryki, z nielicznymi wyjątkami – np. Zambia, nie zamierzały obalać sześciokrotnego prezydenta, lecz stworzyć atmosferę, która umożliwi porozumienie MDC i rządzącej partii Mugabe, Zimbabwe African National Union – Patriotic Front (ZANU-PF).

Rozmowy wstępne, które zostały zainicjowane przez RPA i Unię Afrykańską oraz przedstawiciela ONZ mają przynieść ugodę MDC z ZANU-PF już na początku tego tygodnia. Nie będzie to jednak rząd oczekiwany przez opozycję, bo pozostanie w nim Mugabe. O szczegółach porozumienie dowiemy się wkrótce.

lumi

 Dokument bez tytułu