Przywódcy państw Afryki Południowej, zrzeszonych w Southern African Development Community (SADC), domagają się od zimbabweańskiego prezydenta Roberta Mugabe i opozycyjnego wobec Mugabe, Movement for the Democratic Change (MDC), powołania wspólnego rządu.
Spotkanie SADC w Pretorii miało zakończyc impas w rozmowach między Mugabe a opozycją, trwający od ubiegłego roku. Pomimo zawartego pomiędzy Mugabe a opozycją porozumienia, od 15 września nie udało się im utworzyć wspólnego rządu. Podział władzy był warunkiem zakończenia kryzysu politycznego, ale i Mugabe i opozycja z MDC chcą kluczowych stanowisk w rządzie. Mugabe występuje z pozycji silniejszego, bo stoją za nim służby bezpieczeństwa i armia. Natomiast opozycja jest słaba i brakuje jej silnego przywódcy.
Cierpią zwykli obywatele. W kraju, który pogrążył się w gospodarczym i politycznym chaosie swoje żniwo zbiera epidemia cholery. Pojawienie się tej choroby ma związek z zaniedbaniami ze strony władz Mugabe i fatalnym stanem zimbabweańskiej służby zdrowia. Nie może być jednak inaczej w kraju, gdzie nawet miejscowa waluta nie ma praktycznie żadnej wartości, i nie funkcjonuje prawie żadna instytucja.
SADC chce, aby Mugabe dogadał się z MDC do połowy lutego. Jednak jak pokazały poprzednie miesiące Mugabe nie chce nikogo słuchać. Nie chce też pożegnać się z władzą.