Zimbabwe: Macie czas do czwartku

afryka.org Wiadomości Zimbabwe: Macie czas do czwartku

Prezydent Zimbabwe, Robert Mugabe, stawia opozycji ultimatum. Albo dogadacie się ze mną do czwartku albo będzie rząd bez waszego udziału.

Rozmowy, które miały doprowadzić do powołania wspólnego rządu, złożonego z ludzi Mugabe i opozycji, kończą się za każdy razem fiaskiem. Opozycja skupiona wokół Movement for the Democratic Change (MDC) nie chce aktualnego prezydenta. Co więcej lider MDC, Morgan Tsvangirai rości całkiem uzasadnione pretensje do zwycięstwa w marcowej pierwszej turze wyborów prezydenckich.

MDC odrzuca ultimatum Mugabe. Opozycjoniści twierdzą, że nie może być tak, że ktoś ich stawia przed faktem dokonanym. Tymczasem Mugabe ogłosił, że wstrzyma się jeszcze przez tydzień z powołaniem rządu, licząc na porozumienie z opozycja. Jednocześnie ostrzega MDC, że jeśli nie będzie zgody, to on utworzy rząd bez opozycji.

W trakcie negocjacji między obozem Mugabe i zwolennikami Tsvangirai’a obie strony doszły do porozumienia, w myśl którego prezydentem będzie Mugabe a premierem Tsvangirai. Problem pojawił się w momencie ustalania kompetencji obu liderów. Mugabe nie chce rezygnować ze swoich przywilejów na rzecz opozycji.

lumi

 Dokument bez tytułu