Zimbabwe: Inflacja i parlament

afryka.org Wiadomości Zimbabwe: Inflacja i parlament

Wobec faktu, że prezydent Robert Mugabe i lider zimbabweańskiej opozycji, Morgan Tsvangirai, rozeszli się bez porozumienia, Zimbabweańczycy muszą nadal zmagać się z kryzysem politycznym i gospodarczym.

Oficjalny wskaźnik inflacji nadal rośnie. Władze Zimbabwe przyznały się, że wynosi on już ponad 11 milionów procent. W rezultacie ponad 80 procent Zimbabweańczyków żyje w skrajnym ubóstwie. Nie pomogła ostatnia denominacja i cięcie zer. Nie pomoże też zapowiadane przez administrację rządową zamrożenie cen i płac na okres sześciu miesięcy.

Nic nie wskazuje też na szybkie rozwiąznie kryzysu politycznego. Mugabe nie chce pożegnać się z władzą, bo nie chcą też tego wojskowi dowódcy, którym zależy na aktualnym prezydencie.

W przyszłym tygodniu ma zebrać się po raz pierwszy od marcowych wyborów zimbabweański parlament. Również po raz pierwszy opozycja Tsvangirai’a będzie miała więcej mandatów niż rządząca dotychczas Zimbabwe, Zimbabwe African Naional Union – Patriotic Front (ZANU-PF). Tyle, że opozycyjny Movement for the Deomcratic Change (MDC) nie ma parlamentarnej większości. W tych warunkach, wystarczy, jeśli Mugabe pozyska na stałe frakcję rozłamową MDC, kierowaną przez Arthura Mutambara. Deklaracja tego sojuszu została obwieszczona już w ubiegłym tygodniu, po fiasku rozmów z Tsvangirai’em.

lumi

 Dokument bez tytułu