Zimbabwe: Dogadują się

afryka.org Wiadomości Zimbabwe: Dogadują się

Obie strony zimbabweańskiego konfliktu politycznego są bliskie porozumienia – doniósł we wtorek południowoafrykański dziennik „The Star”. I rządząca partia prezydenta Roberta Mugabe, Zimbabwe African National Union – Patriotic Front (ZANU-PF) i opozycja skupiona wokół Movement for the Democratic Change (MDC) mogą wkrótce dogadać się w sprawie podziału władzy w Zimbabwe.

Kryzys polityczny w Zimbabwe trwa już kilka lat, ale zaostrzył się jeszcze bardziej w marcu br. po wyborach, w których wygrał lider opozycji Morgan Tsvangirai. Po raz pierwszy ktoś inny niż Mugabe zwyciężył w wyborach prezydenckich. Jednak sam Mugabe nie zamierzał oddać władzy. Kontolowana przez niego komisja wyborcza orzekła, że Tsvangirai ma za mało głosów, żeby od razu zostac prezydentem i będzie potrzebna druga tura. Zanim do niej doszło, z kandydowania wycofał się Tsvangirai, tłumacząc swoją decyzję przemocą polityczną, której ofiarami stali się jego sympatycy. W ten sposób oddał władzę Mugabe na kolejną kadencję – Mugabe rządzi Zimbabwe już od 1980 roku. Po rezygnacji z udziału w wyborach Tsvangirai najpierw uznał, że nie ma już szansy na to, aby w Zimbabwe było dobrze, dopóki żyje Mugabe. Potem zmienił zdanie, uścisnął rękę Mugabe, a jego ludzie usiedli z ludźmi ZANU-PF do negocjacji.

Rozmowy rozpoczeły się w Pretorii i po kilku dniach zostały przerwane. Dopiero w niedzielę, negocjatorzy usiedli znów do jednego stołu. „The Star” donosi, że Mugabe pozostanie prezydentem, a Tsvangirai miałby objąc funkcję premiera Zimbabwe. ZANU_PF i MDC nie mogą dogadać się jedynie w sprawie czasu trwania kadencji Mugabe. MDC chce wyborów tak szybko jak to tylko możliwe, ZANU-PF broni pięcioletniej kadencji Mugabe. Póki co, żadna ze stron nie potwierdziła tych rewelacji. Rozmowy nadal trwają pomimo przekorczenia terminu na osiągnięcie ostatecznego porozumienia, który upłynął w poniedziałek.

lumi

 Dokument bez tytułu