Zgoda wraca do Togo

afryka.org Wiadomości Zgoda wraca do Togo

Rząd Togo i partie skupiające opozycję zgodziły się zakończyć trwający już 12 lat impas w życiu politycznym tego małego kraju w Afryce Zachodniej, który uniemożliwiał dotarcie pomocy zewnętrznej, działał destrukcyjnie na togijską gospodarkę i zmusił dziesiątki tysięcy Togijczyków do ucieczki z ojczyzny.

Zgoda jest wynikiem rozmów, które trwały 10 dni i miały miejsce w stolicy Burkina Faso, Ouagadougou. Porozumienie podpisane już w stolicy Togo, Lome, parafowali – togijski prezydent, Faure Gnassingbe i opozycyjna Union of Forces for Change (UFC). Zakłada powstanie rządu jedności narodowej, który doprowadzi Togo do wyborów parlamentarnych w 2007 roku. Znosi też obowiązek posiadania tylko jednego obywatelstwa. Wielu z działaczy opozycji przebywało poza granicami, stąd mieli utrudniony dostęp do kandydowania w wyborach, nie wspominając juz o braku dostepu do mediów podczas kampanii wyborczej.

Sytuacja w Togo, pomimo śmierci rządzącego w bezwględny sposób tym krajem Gnassingbe Eyadema, uległa pogorszeniu, kiedy w niewyjaśnionych okolicznościach, wybory prezydencki wygrał syn zmarłego, Faure Gnassingbe. Doszło do starć na ulicach, a 40 tysięcy osób związanych z opozycją uciekło poza togijskie granice.

Istotne zmiany nastąpią też w Państwowej Komisji Wyborczej (CENI). 10 miejsc uzyskają przedstawiciele partii opozycyjnych, 5 rządzącej Rally of the Togolese People (RPT) i dwa, przedstawiciele rządu i organizacji pozarządowych.

Również siły bezpieczeństwa czeka reforma. Zdominowane przez mniejszość Kabye, mają zmienić swój skład etniczny.

Za wprowadzenie porozumienia w życia będą odpowiedzialne togijskie partie polityczne, Burkina Faso, przedstawiciele Unii Europejskiej i Zachodnioafrykańskiej Wspólnoty Gospodarczej (ECOWAS).

(ps)

 Dokument bez tytułu