Zatrzymany Nkunda

afryka.org Wiadomości Zatrzymany Nkunda

Przywódca kongijskich rebeliantów z ludu Tutsi, generał Laurent Nkunda, został aresztowany podczas próby przedostania się do Ruandy. Czy to koniec generała, który chciał iść na Kinszasę i marzył o własnym państwie na wschodzie Demokratycznej Republiki Konga (DRK)?

Do aresztowania Nkunda doszło zaraz po rozpoczęciu wspólnej ofensywy wojska kongijskich i ruandyjskich przeciwko innemu ugrupowaniu rebeliantów z ludu Hutu, część zwolenników Nkunda ogłosiła sojusz z armią rządową DRK, z którą dotychczas walczyła. Wobec dezercji swoich współpracowników i po krótkim oporze, rebeliancki generał zaczął uciekać w kierunku Ruandy. Ruandyjskie władze przychylnie patrzyły na Nkunda, bo był Tutsi i w 1994 roku walczył wspólnie z ruandyjskim prezydentem Paulem Kagame przeciwko Hutu.

Nkunda jest oskarżany o zbrodnie wojenne, których dokonał podczas wieloletniego konfliktu w DRK. Ostatnio kontrolował część kongijskiego wschodu i twierdził, że jego zadaniem jest ochrona miejscowej ludności Tutsi przed rebeliantami Hutu, którzy schronili się we wschodnich prowincjach DRK.

lumi

Przeczytaj więcej o generale Nkunda!

 Dokument bez tytułu