Zarabizować paszport

afryka.org Wiadomości Zarabizować paszport

Libia ponownie wprowadziła obowiązek arabizacji paszportu dla wszystkich obcokrajowców odwiedzających ten kraj. W praktyce oznacza to wpis danych w języku arabskim do tego dokumentu podróży, niezbędny do uzyskania libijskiej wizy.

Decyzja libijskich władz zaskoczyła wszystkich. Libijczycy nie poinformowali nikogo o nowym roporządzeniu. Jednak najbardziej zaskoczeni byli włoscy turyści, którzy wypłynęli w rejs statkiem – na jego pokładzie podróżowało 2 tysiące pasażerów – do Trypolisu i zostali zawróceni ze względu na brak zarabizowanych paszportów.

Prawo dotyczące arabizacji dokumentu podróży zostało wprowadzone w trybie przyspieszonym, w ciągu 24 godzin. Arabskiego tłumaczenia danych osobowych Libia wymagała już wcześniej, ale odstąpiła od tego wymogu w 2005 roku.

Libijskie władze nie chciały komentować incydentu z włoskimi turystami. Eksperci wskazują jednak na konsekwencje jakie może wywołać powrót do starych zasad przyznawania wizy. Wymóg arabizacji paszportu przed przyznaniem prawa do wjazdu na terytorium Libii, uderzy w rozwijający się dopiero sektor usług turystycznych w tym kraju. Ale Trypolis nie wydaje się być tym zmartwiony. Wie, że posiada więcej atutów. A tymi są przede wszystkim libijskie złoża ropy naftowej i gazu.

(kofi)

 Dokument bez tytułu