Zapasy na Saharze

afryka.org Wiadomości Zapasy na Saharze

W dniach 16-25 lutego, w Nigrze, odbędą się 29. mistrzostwa w zapasach tradycyjnych.

80 zawodników, po 10 z każdego regionu Nigru, spotka się w Agadez, aby walczyć o prestiżowy tytuł mistrza. Miasto przygotowane jest na przyjazd 5000 osób z całego kraju, jak i gości z Nigerii, Czadu i Kamerunu.

Tradycja sztuk walki w tym rejonie, powstała wśród osiadłej ludności ze wschodu Nigru, zwłaszcza wśród społeczności posługujących się językiem hausa. Zawody odbywały się pod koniec zbiorów, stawiając do konkurencji młodych ludzi z tej samej lub różnych wiosek.

Oprócz prestiżu, jaki przynosiło uczestnictwo w zawodach, była to możliwość popisania się swoją sprawnością fizyczną. W społeczności Dżerma, z zachodu kraju, zawody były po prostu pokazem siły. Natomiast Tuaregowie z północy, walczyli w inny sposób. Zawodnicy byli do siebie przywiązani, tak aby nie mogli uniknąć konfrontacji.

Walki te stały się sportem narodowym w 1989 roku. Zasady walki są proste. Trzeba powalić przeciwnika. Walczy się na planie okręgu, o średnicy 15-20 metrów, wysypanego piaskiem. Sędziowie, główny i dwóch arbitrów, wyposażeni są w dwie flagi: czerwoną i niebieską, odpowiadające kolorom zawodników.

Walka rozpoczyna się po wcześniejszych obrzędach rytualnych. Kończy się kiedy jeden z zawodników dotyka ziemi plecami, głową, pośladkami, brzuchem, kolanami lub bokiem. Nie wolno zadawać ciosów pięściami ani innych, uznanych za niebezpieczne. Walka trwa około 15 minut.

Zwycięzca mistrzostw krajowych obdarowany zostaje koniem z uprzężą, szablą i 2 milionami franków CFA. Ponadto przez rok jest "Królem aren".

Z powodu zamiłowania Nigryjczyków do sportów walki, w 2000 roku CEDEAO (Communauté économique des États de l'Afrique de l'Ouest) ochrzciło Niamej, stolicą sztuk walki, fundując tam nowoczesne Afrykańskie Centrum Sztuk Walki. Zawodnicy z Nigru zawsze stają na najwyższym podium mistrzostw a ostatnio dwóch z nich zostało mistrzami świata w beach wrestlingu.

(mj)

 Dokument bez tytułu