Zap Mama: Natępczyni Erykah Badu

afryka.org Kultura Muzyka Zap Mama: Natępczyni Erykah Badu

Odkrywcami zjawiska i talentu Zap Mamy są Sting i Peter Gabriel, którzy jako pierwsi, zwrócili uwagę na muzykę Zap Mamy – unikalne połączenie wielu gatunków soulu, trip hopu i world music. Ta unikalna fuzja, wraz z niezwykłymi umiejętnościami wokalnymi liderki grupy Marie Daulne przyniosła sukces artystyczny Zap Mamie, a jej liderce przydomek następczyni Erykah Badu!

Jej pierwszy album "Adventures in Afropea", wydał leader Talking Head – David Byrne w wytwórni Luaka Bop. Od tego czasu każdą kolejna produkcją Zap Mama udowadnia, że można doskonale łączyć tradycję z nowoczesnością. A Marie występuje u boku takich sław jak wspomniana Erykah Badu oraz The Roots, Arrested Development, Common, DJ Krush czy King Britt.

Zap Mama założyła Marie Daulne – wszechstronnie utalentowana wokalistka, obdarzona niezwykłym głosem, belgijka urodzona w Zairze, obecnie Demokratyczna Republika Konga. Wojna zmusiła jej rodzinę do ucieczki z Afryki. Po latach Marie wraca do Afryki, w poszukiwaniu własnych korzeni. Artystka odkryła własny rodowód, kulturę i tradycję. Po powrocie do Belgii Daulne powołuje do życia Zap Mama – jeden z najbardziej niezwykłych projektów muzycznych. Pierwotnie Zap Mama występowała jako kwintet kobiecy łączący soul, trip-hop z muzyką afrykańską, jako że wszystkie członkinie grupy pochodziły z Afryki. W takim składzie powstały trzy pierwsze płyty Zap Mamy: "Adventures in Afropea", "Sabsylma" i "Seven" – które przyniosły wielki sukces grupie. Na nich pojawiły się takie przeboje jak: "Wadidyusay?", "Take Me Coco", "Guzophela" czy "Bottom".

Kolejnym przełomem w karierze zespołu jest album "A Ma Zone", który Marie nagrała już sama, za to gościnnie pojawili się: Black Thought i Scratch z The Roots, Speech z Arrested Development, oraz Manu Dibango, Talib Kweli czy Bahamadia. Kolejne lata przyniosły spektakularną współpracę z Erykah Badu (Bandy Bandy), DJ Krush’em (Danger of Love), King Britt’em (Oba Funke) czy Commonem (Electric Circus) Zap Mama po raz kolejny udowodniła, że jest niezwykłym zjawiskiem na rynku muzycznym.

W listopadzie ukaże się szósty album Zap Mamy – "Supermoon". Jest to muzyka świata w prawdziwym tego słowa znaczeniu, gdzie przeplatają się elementy europejskie, afrykańskie i amerykańskie. W ramach trasy promującej ten album Zap Mama wystąpi na jedynym koncercie w Polsce.

Oficjalna strona Zap Mamy.

Dyskografia:
1993 Adventures in Afropea, Vol.1
1994 Sabsylma
1997 7
1999 A Ma Zone
2004 Ancestry in Progress
2007 Supermoon

Good Music Productions 

 Dokument bez tytułu