Zamkną grobowiec Tutenchamona

afryka.org Wiadomości Zamkną grobowiec Tutenchamona

Egipskie władze ograniczyły liczbę odwiedzających grobowiec Tutenchamona do 400 osób. Ma to związek z planami renowacji wnętrza grobowca.

Obecnie do tego grobowca może wchodzić do 400 osób dziennie. W maju przyszłego roku, służby zajmujące się ochroną staroegipskich zabytków, zamierzają zupełnie zamknąć grobowiec na czas prac w jego wnętrzu.

Grobowiec Tutenchamona znajduje się w Dolinie Królów. Jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc pochówku egipskich faraonów. Zapowiedź o zamknięciu grobowca zapadła zaraz po tym, jak po raz pierwszy na widok publiczny odsłonięto twarz Tutenchamona.

Według Zahi'ego Hawassa, odpowiedzialnego za ochronę egipskich starożytności, tłumy turystów, które odwiedzają grobowiec, przynoszą do jego wnętrza bakterie i inne zanieczyszczenia. Wzrasta też poziom wilgotności.

Pomimo, że mumia Tutenchamona leży w specjalnej gablocie, wszystkie te czynniki zagrażają przetrwaniu zmumifikowanych zwłok faraona. Stąd ograniczenia w ruchu turystycznym.

Tutenchamon zmarł 3 tysiące lat temu. Był dwunastym faraonem XVIII dynastii. Władzę objął w wieku 9 lat. Sprawował ją przez dekadę. Jego grobowiec został odkryty przez Howarda Cartera w 1922 roku.

(lumi)

 Dokument bez tytułu