Zamieszanie wokół Obamy

afryka.org Wiadomości Plotki Zamieszanie wokół Obamy

Okazuje się, że kampania wyborcza w Stanach Zjednoczonych ma wiele wspólnego z Afryką. Na etapie walki o nominację amerykańskich Demokratów, Hillary Clinton postanowiła wytknąć Barackowi Obamie jego nie do końca amerykańskie pochodzenie. Rezultata: w całej Ameryce jest głośno o zdjęciu Obamy, zrobionym podczas jego wizyty w Kenii.

Zaczęło się od publikacji w „National Examiner”, który oskarżył Obamę o związki z terrorystami. Przy okazji artykułu gazeta zamieściła zdjęcie kandydata na prezydenta w egzotycznej szacie i turbanie. Fotografia posłużyła do wymyślenia historii o Al-Kaidzie i Obamie.

W promocji oskarżeń pomogły sztaby wyborcze przeciwników Obamy. Najprawdopodobniej stoi za tym Clinton, która zaczęła tracić poparcie na rzecz swojego „partyjnego kolegi”.

Obama protestuje. Twierdzi, że to „przykład brudnej kampanii”. Sam fakt wyciągania jego kenijskiego pochodzenia nie powinien dziwić, bo wszyscy wiedzą o ojcu Kenijczyku i muzułmaninie. O tym, jaki wpływ będzie miała fotografia na nominację kandydata demokratów, dowiemy się już niedługo, w Teksasie.

Tymczasem w Kenii ulubionym piwem stał się "Senator", popularnie nazywany Obamą. Produkowany przez East African Breweries Limited (EABL) zyskał na popularności nie tylko dzięki niskiej cenie, ale także wprowadzeniu go na rynek w 2004 roku, kiedy Obama został senatorem. Od razu powiązano te dwa fakty, i nazwisko kandydata na prezydenta Stanów Zjednoczonych towarzyszy miłośnikom Senatora.

(ostro)

 Dokument bez tytułu