Zamienią się mistrzostwami z RPA

afryka.org Wiadomości Sport Zamienią się mistrzostwami z RPA

Piłkarskie federacje Libii i Republiki Południowej Afryki podpisały porozumienie w sprawie organizacji prestiżowego Pucharu Narodów, w latach 2013 i 2017. Na mocy umowy mistrzostwa Afryki za niewiele ponad rok miałyby się odbyć na stadionach RPA, a te za pięć lat w Libii. Teraz całą sprawą zajmie się Afrykańska Konfederacja Piłkarska.

Kibiców na Czarnym Lądzie już za kilka miesięcy czeka turniej na stadionach w Gabonie i Gwinei Równikowej. Kolejne Puchary Narodów będą się już odbywały w latach nieparzystych. Pierwszy taki turniej przewidziano na 2013 rok, a organizatorem miała być Libia. Z powodu kilkumiesięcznej wojny domowej wiadomo, że impreza w tym kraju jest niemożliwa do rozegrania.

W tej sytuacji futbolowe władze Libii są po rozmowach z działaczami w RPA w sprawie zamiany organizacji turniejów. CAF, czyli Afrykańska Konfederacja Piłkarska, przyznała temu drugiemu krajowi mistrzostwa Afryki w 2017 roku. Teraz Libia chce się zamienić z RPA datą organizacji turnieju. Całą sprawą CAF ma się zająć na swoim kongresie pod koniec września.

Cała sprawa nie jest do końca jednoznaczna, bo rezerwową kandydaturą jest Nigeria. Nigeryjczycy nie deklarują jednak na razie chęci goszczenia u siebie najlepszych afrykańskich reprezentacji w 2013 roku.

GOSPODARZE PUCHARU NARODÓW AFRYKI W NAJBLIŻSZYCH LATACH

2012 r. – Gabon i Gwinea Równikowa

2013 r. – RPA (?)

2015 r. – Maroko

2017 r. – Libia (?)

Michał Zichlarz,
Afrykagola.pl

 Dokument bez tytułu