Zambia: Sata wyprzedza rywali

afryka.org Wiadomości Zambia: Sata wyprzedza rywali

Kto wygra w wyborach prezydenckich w Zambii? Otóż wcześniejszy faworyt, Rupiah Banda, który po śmierci swojego partyjnego kolegi, Levy’ego Mwanawasa, traci na rzecz Michaela Sata.

Według najnowszych szacunków Sata może zdobyć aż 46 procent głosów. Banda dostałby zaledwie 32 procent. Trzeci byłby Hakainde Hichilema (20 procent). Zaledwie 1 procent poparcia otrzymałby Godfrey Miyanda.

12 procent ankietowanych przez Steadman Group nie wie jeszcze na kogo głosować. Badanie przeprowadzono na grupie 1062 osób z dziewięciu zambijskich prowincji.

Głównym rywalem Banda jest Michael Sata z opozycyjnego Patriotic Front. Sata rywalizował już o fotel prezydenta w poprzednich wyborach, kiedy wygrał Mwanawasa. Eksperci twierdzą, że zwycięstwo Sata może uczynić z Zambii drugie Zimbabwe. Sam Sata wcześniej związał się z byłym prezydentem Frederick’iem Chiluba, którego Mwanwawasa, po dojściu do władzy, oskarżył o korupcję i defraudację państwowych pieniędzy. W wyborach w 2006 roku Sata zdobył 27 procent głosów wobec 42 procent poparcia dla Mwanawasa.

Pozostali dwaj kandydaci, którzy staną do wyborów w dniu 30 października, to Hakainde Hichilema, reprezentujący United Party for National Development oraz Godfrey Miyanda z Heritage Party.

Banda pełni obowiązki prezydenta do czasu październikowych wyborów. Jego poprzednik, Mwanawasa zmarł nagle w sierpniu br. Dziś nikt nie ma wątpliwości, że w Zambii brakuje równie dobrego kandydata na prezydenta, jakim był Mwanawasa. Banda, który należy do ludzi zmarłego prezydenta, nie ma takiej charyzmy co poprzednik. Nie gwarantuje też, że walka z korupcją, którą prowadził Mwanawasa, będzie kontynuowana.

lumi

 Dokument bez tytułu