Zambia podbija Afrykę Wschodnią

afryka.org Wiadomości Sport Zambia podbija Afrykę Wschodnią

Jedna z najsilniejszych południowoafrykańskich reprezentacji po raz kolejny stanie do walki w CECAFA (pucharze Afryki Wschodniej). Na przekór geografii Zambijczycy należą do grona najbardziej utytułowanych drużyn tego wschodnioafrykańskiego turnieju.

W przyszłorocznej edycji East and Central Africa Senior Challenge Cup Miedziane Kule zastąpią Erytreę. „Wiemy, że Zambia to silna drużyna, dlatego liczymy, że dzięki niej puchar stanie się jeszcze bardziej interesujący” – argumentował zaproszenie Zambijczyków sekretarz generalny CECAFA, Nicholas Musonye.

W ponad 30-letniej historii turnieju reprezentacja Zambii trzykrotnie okazywała się najlepsza. Spośród wszystkich wschodnioafrykańskich drużyn jedynie Uganda, Kenia i Etiopia mogą poszczycić się lepszym bilansem.

Z powodu braku regionalnego turnieju w południowej części Afryki, Miedziane Kule występowały w CECAFA aż do 1997 roku. W tym czasie stanęły dwa razy na najwyższym stopniu podium. Od ponad dekady Zambijczycy mogą już walczyć o miano najlepszej reprezentacji z południa kontynentu w COSAFA Cup. Nie przeszkodziło to im jednak raz jeszcze okazać się najlepszą drużyną Afryki Wschodniej. Sztuki tej dokonali podczas gościnnego występu na boiskach Etiopii w 2006 roku.

W tej edycji CECAFA Cup Zambia zagra w grupie B z Kenią, Dżibuti, Burundi i Sudanem. W grupie A zmierzą się ze sobą Tanzania, Ruanda, Somalia, Uganda i Zanzibar. Pierwsze mecze turnieju zostaną rozegrane 31 grudnia.

Piotrek Chmielewski

 Dokument bez tytułu