Zamach w Nairobi

afryka.org Wiadomości Zamach w Nairobi

Co najmniej sześć osób  zginęło i ponad 60 zostało rannych w sobotnich eksplozjach na dworcu autobusowym w Nairobi – poinformowała kenijska policja.

Dworzec autobusowy Machakos został obrzucony granatami. Przedstawicielka Czerwonego Krzyża Nelly Muluka-Oluoch podała, że 12 osób jest w stanie krytycznym. Do zamachu nie przyznała się jeszcze żadna organizacja.

Kenijski wiceprezydent Kalonzo Musyoka zaapelował o zachowanie spokoju. “Zaatakowali nas ludzie, którzy myślą, że uda się im przeszkodzić Kenijczykom w walce z terroryzmem. To jest trudny moment, ale tylko nas umocni.” – powiedział mediom zebranym pod szpitalem im. Kenyatty, gdzie przebywają ranni.

Był to pierwszy atak w stolicy Kenii od czasu dwóch zamachów bardzo podobnych w październiku 2011 roku, w których zginęła jedna osoba, a ponad 30 zostało rannych. Sprawcą tych zamachów, w barze-dyskotece i na ulicy w centrum miasta, był młody Kenijczyk sympatyzujący z islamskimi rebeliantami z somalijskiego odłamu Al-Kaidy, Al-Szabab.

Kenijskie wojska wkroczyły w połowie października 2011 roku do sąsiedniej Somalii w poszukiwaniu bojowników ruchu Al-Szabab, oskarżanego przez władze w Nairobi o porwanie w Kenii europejskich działaczek humanitarnych. W odpowiedzi Al-Szabab ogłosił, że “Kenia pogwałciła prawa terytorialne Somalii, wkraczając na jej świętą ziemię”, i wezwał “wszystkich Somalijczyków, by zjednoczyli się przeciwko żądnemu krwi wrogowi”.

maru

 Dokument bez tytułu