Zakończyła się V AfryKamera

afryka.org Kultura Film Zakończyła się V AfryKamera

W środę 13 października w Centrum św. Jana został ogłoszony werdykt jury V Festiwalu Filmów Afrykańskich „AfryKamera” oraz wyniki głosowania publiczności. To, co może zaskakiwać i zastanawiać, to odmienne oceny publiczności z poszczególnych miast.

Wśród głosujących rozlosowano nagrodę w postaci wycieczki do Afryki ufundowanej przez Brussels Airlines (operator kilkunastu rejsów do Afryki) oraz Adventure Explorers (www.adventureexplorers.pl). Nagrodę otrzymała Marlena Chyba z Krakowa.

Werdykt ogłosił dyrektor artystyczny „AfryKamery” Przemek Stępień. I jak często bywa na festiwalach – gusta krytyków były odmienne od widowni. Nie mniej jednak, nie było burzy sprzeciwu, gwizdów oraz pomidorów. Były przyznane nagrody i wylosowana wycieczka do Afryki wśród głosujących.

Jury w składzie: Jan Topolski – krytyk filmowy, współpracuje z miesięcznikiem “Kino” oraz ze Stowarzyszeniem „Nowe Horyzonty”, Anna Kilian – krytyczka filmowa, dziennikarka “Życia Warszawy” oraz “Rzeczpospolitej”, Bartosz Kurzyca – doktorant afrykanistyki na Uniwersytecie Warszawskim; zdecydowało, że Nagrodę Krytyków dla Najlepszego filmu fabularnego otrzyma „Imani” w reżyserii Caroline Kamya (Uganda, 2010). W uzasadnieniu jury napisało: „za umiejętność przedstawienia skomplikowanych realiów historycznych, społecznych kraju w skondensowanym czasie, gdzie podjęto się próby rozliczenia z przeszłością oraz między innymi zajęto się opisaniem problemów kraju czy kobiet w społeczeństwie”.
Najlepszy film krótkometrażowy to ex aequo „Nora” w reżyserii Elli Kovgan i Davida Hinton (USA / Zimbabwe 2008) oraz „Tunel” Jenny Cato Bass (RPA 2010). I odpowiednio: „„Nora” za innowacyjną formę oraz znakomitą grę aktorską tytułowej bohaterki” i „„Tunel” za poruszenie kwestii historycznych w ujęciu realizmu magicznego bez prób uciekania się od poruszonej tematyki”.

Tegoroczna publiczność Złotą Zebrę przyznała filmowi „Moje sekretne niebo” w reżyserii Madoda Ncayiyana (film pełnometrażowy), „Nora” (film krótkometrażowy) oraz „Oto moja Afryka” Ziny Saro-Wiwa (film dokumentalny).

Cieszy poziom Festiwalu, zarówno organizacyjny, jak i artystyczny wszystkich propozycji (filmowych i towarzyszących). I już dziś zapraszamy na wiosnę 2011 roku na 6. odsłonę AfryKamery.

 Dokument bez tytułu