Zakazana lektura

afryka.org Wiadomości Zakazana lektura

Jedna z amerykańskich szkół w stanie Kalifornia wycofała z programu swojego nauczania książkę "Kaffir Boy", która opowiada o dorastaniu południowoafrykańskiej biedoty w czasach apartheidu.

Powodem wycofania książki była skarga rodziców, zaniepokojonych jej fragmentami, które przedstawiają sceny wykorzystywania seksualnego z udziałem głodnych dzieci z ulicy. Podobnego zdania jest kierujący szkołą Sonny Da Marto. Uważa on za niedopuszczalne, aby opis dziecięcej prostytucji był czytany przez 13- i 14-latków.

Innego zdania jest komisja, która zatwierdza lektury do użytku szkolnego, złożona z rodziców, nauczycieli, bibliotekarza i ucznia. Wyraziła się ona pozytywnie o książce. Swojego rozczarowania nie kryją też sami uczniowie, szczególnie z czterech klas, omawiających właśnie "Kaffir Boy".

Książka "Kaffir Boy" Marka Mathabane została opublikowana w 1986 roku. Jest osobistą opowieścią autora o jego trudnym dorastaniu w latach 60-tych i 70-tych ubiegłego wieku. Mathabane opisał w niej również sytuacje, kiedy dzieci w zamian za jedzenie uprawiały seks z mieszkańcami hotelu robotniczego.

(ps, news24)

 Dokument bez tytułu