Zaginione królestwa Afryki

afryka.org Kultura Film Zaginione królestwa Afryki

Zaginione królestwa Afryki to nowy czteroczęściowy dokument, który jest obecnie pokazywany przez kanał czwarty brytyjskiej telewizji (BBC Four). Brytyjski historyk sztuki Dr Gus Casely-Hayford bada w serii przedkolonialną historię kilku najważniejszych królestw Afryki.

Kontynent afrykański jest domem dla prawie miliarda ludzi. Jest to kontynent z nieprawdopodobną różnorodnością społeczeństw i kultur, a mimo to wiemy o jego historii mniej niż o prawie każdym innym miejscu na Ziemi.

Zaczyna się to jednak zmieniać. W ciągu kilku ostatnich dekad badacze i archeolodzy zaczęli odrywać wachlarz historii tak imponujących i niezwykłych jak znikąd indziej na świecie.

W tej serii BBC ujawnia, iż historie Afryki zostały dla nas przechowane w jej skarbach, posągach i starożytnych budowlach a także w w kulturze, sztuce i legendach jej ludów.

W pierwszej części dokumentu przedstawiona jest Nubia (obecnie północny Sudan), królestwo, które przez tysiące lat panowało nad olbrzymim obszarem wschodniej Sahary. Ludność Nubii była opisywana jako barbarzyńcy i najemnicy, lecz mimo to królestwo to pozostawiło po sobie jedne z najbardziej spektakularnych zabytków na świecie.

Dr Casely-Hayford podąża po śladach tego fascynującego królestwa aż do jego początków 10 tysięcy lat przed Chrystusem. Dr Casely-Hayford odkrywa też, jak królestwo rozwijało się a następnie co stało się z Nubią i jej ludem. Widzowie dowiadują się również, że jej królowie niegdyś rządzili także starożytnym Egiptem.

W drugiej części dokumentu BBC przedstawia królestwo Etiopii. Gdy w 1974 roku cesarz Haile Selassie został zdetronizowany przez etiopskie wojsko, był to koniec starożytnego królestwa.

Zgodnie z tradycją, etiopska dynastia cesarska sięgała właściwie nieprzerwanie do roku 950 przed Chrystusem i jej początki są związane z królem Salomonem i królową Sabą.

Prawowitość Hailego Selassie jako cesarza i podstawy Etiopskiego Kościoła Ortodoksyjnego spoczywały na tym twierdzeniu, ale czy było ono prawdziwe?

Dr Casely-Hayford poszukuje dowodów i odkrywa dlaczego wiara w tą legendę przetrwała przez wieki. Śledzi on dziedzictwo Etiopii i rozpatruje jej zaskakujące tajemnice i legendy.

Pierwsze dwie części serii Zaginione królestwa Afryki są obecnie wyświetlane i powtarzane przez BBC Four. Widzowie w Wielkiej Brytanii mogą obejrzeć odcinki także przez iPlayera.

Informację na temat kiedy program jest transmitowany można znaleźć na: www.bbc.co.uk/programmes/b00pv1m4

Alex

 Dokument bez tytułu