Zaćmienie Słońca nad Afryką

afryka.org Wiadomości Zaćmienie Słońca nad Afryką

Nad Afryką doszło do całkowitego zaćmienia Słońca. Ghana była pierwszym krajem, w którym miliony ludzi przyglądały się niezwykłemu zjawisku. Następnie zaćmienie przesunęło się nad Togo, Beninem, Nigerią, Czadem, Libią i dotarło do wybrzeży Morza Śródziemnego.

Mieszkańcy Akry, stolicy Ghany, tłumnie wylegli na ulice, aby przyjrzeć się Słońcu, ukrytemu za Księżycem. Dopiero za 30 lat będą znowu świadkami takiego wydarzenia.

W Nigerii, lokalne władze obawiały się zamieszek na tle religijnym, ale zaćmienie Słońca nie doprowadziło do wrzenia w tym kraju. Podobnie jak w Ghanie, rząd wydał ostrzeżenie przed obserwacją tego zjawiska bez specjalnych okularów.

W Libii, gdzie ruch turystyczny jest ograniczony, władze postanowiły ułatwić obcokrajowcom obserwacje zaćmienia. W specjalnych namiotach, na południu tego kraju, zebrało się 7 tysięcy osób. Zaćmienie nad Libią trwało najdłużej.

Kolejne zaćmienie Słońca, w dniu 1 sierpnia 2008 roku, ominie Afrykę, i będzie widoczne nad Ameryką Północną, Europą i Azją.

(ps)

 

 Dokument bez tytułu