Zabrakło im pieniędzy

afryka.org Wiadomości Sport Zabrakło im pieniędzy

Ze startu w eliminacjach Pucharu Narodów Afryki zrezygnowała piłkarska federacja Mauretanii. Ekipa „Maurów” miała w poprzedni weekend rozegrać mecz u siebie z Burkina Faso, ale już wcześniej działacze poinformowali CAF, że rezygnują z gry.

Według prezydenta FFRIM Mohameda Salema Ould Boukhreiss’a mauretańska federacja nie ma środków na organizację meczów i grę w eliminacjach, a pieniądze przeznaczone na występy w międzynarodowych meczach chcą lepiej spożytkować. Jak? Na rozbudowę więcej niż skromnej bazy sportowej. „Maurowie” już po raz trzeci wycofali się z eliminacji do mistrzostw Afryki. Wcześniej uczynili to w 1990, 1994 i 2000 roku.

Takie wycofywanie się z eliminacji czy nawet samych finałów mistrzostw Czarnego Lądu nie jest niczym niezwykłym. Czternaście lat temu z udziału w finałach PNA zrezygnowała reprezentacja Nigerii, która miała zresztą na turnieju w RPA bronić mistrzostwa zdobytego w 1994 roku. Jako oficjalny powód podano… troskę o własne bezpieczeństwo.

Faktycznie chodziło o coś zupełnie innego. Tu fragment z pierwszego rozdziału książki “Afryka gola! Futbol i codzienność”.

“Rządzący Nigerią twardą ręką generał Sani Abacha w 1995 roku kazał stracić pisarza i aktywistę Ken Saro-Wiwę, który walczył o prawa ludności Ogoni oraz był przeciwny rabunkowemu wydobyciu ropy naftowej w delcie Nigru. Ken Saro-Wiwa został osądzony przez wojskowy reżim i powieszony.
Na nic się zdały protesty na całym świecie, w tym donośny głos rządzącego już wtedy w RPA prezydenta Nelsona Mandeli. Nie pomogły też mediacje prezydenta FIFA Joao Havelange’a oraz szefa CAF Kameruńczyka Issa Hayatou, którzy próbowali nakłonić generała do zmiany decyzji i przysłania reprezentacji na mistrzostwa. Obrażeni Nigeryjczycy postanowili wycofać zespół z turnieju, w którym zamiast szesnastu zagrało piętnaście ekip.”

Teraz z kolei po nieoczekiwanym wycofaniu się reprezentacji Mauretanii w grupie F rywalizują zaledwie trzy zespoły: Gambia, Namibia i Burkina Faso. Z kolei w grupie K jest aż pięć reprezentacji. Tam z kolei w ostatniej chwili dokooptowano jedenastkę Togo, która wcześniej była zdyskwalifikowana za… wycofanie się ze styczniowego turnieju o Puchar Narodów Afryki w Angoli.

Michał Zichlarz,
Afrykagola.pl

 Dokument bez tytułu