Zabawy w wojnę

afryka.org Wiadomości Zabawy w wojnę

Wojna, która zaczęła się w 1991 roku, tak mocno wpisała się w życie Somalijczyków, że teraz nawet dzieci bawią się, naśladując walkę stron somalijskiego konfliktu. W jednym z miast zabawa ta ma nawet swoją nazwę – donosi serwis BBC.

Jedną z zabaw w wojnę jest gra w „islamistów i Etiopczyków”. Nawiązuje ona do walk jakie prowadzą ze sobą islamiści, przeciwni somalijskiemu rządowi, który pokonał ich właśnie dzięki etiopskim żołnierzom. Od ubiegłego roku wojska z Etiopii stacjonują w Somalii, aby nie dopuścić do obalenia ekipy rządzącej, której pomogli w dojściu do władzy. Jednak Somalijczycy postrzegają Etiopczyków jako okupantów, a to tylko sprzyja islamistom. Ci ostatni coraz częściej dokonują śmiałych ataków na siły rządowe i etiopskie.

Dzieci naśladują obrazki z życia codziennego Somalii, którego są świadkami. Wśród elementów zabawy znalazły się: blokowanie dróg, ataki na osoby i pojazdy próbujące przedostać się przez blokadę. Powstają także całe scenariusze operacji, realizowane podczas gry, takie jak zdobywanie miast, zabijanie żołnierzy sił rządowych, kradzież broni i wycofanie się z zajętego miasta. Wszystko to z udziałem dzieci, często poniżej 10 roku życia, którym imponują islamiści, prowadzący wojnę domową z rządem i etiopskimi okupantami.

Według ONZ w Somalii panują najgorsze na świecie warunki do wychowania dzieci. Kraj ten od 1991 roku jest pogrążony w chaosie. Rząd tymczasowy, który próbuje przejąć kontrolę nad całym krajem, nie radzi sobie z rosnącym oporem islamistów. Ani ONZ ani Unia Afrykańska (UA) nie chcą interweniować w Somalii. Kontyngent UA, który miał pełnić funkcję misji pokojowej, nie dotarł na miejsce z wyjątkiem nielicznych żołnierzy z Ugandy i Burundi. Jedynie Somaliland (położony na północy Somalii), który ogłosił secesję na początku somalijskiego kryzysu, cieszy się względnym spokojem.

BBC porównuje zabawę somalijskich dzieci do gry w “Indian i kowbojów”. Zapomina chyba tylko o jednym. W Europie takie zabawy powstały pod wpływem oglądania filmów o Dzikim Zachodzie. W Somalii gra jest elementem koszmarnej rzeczywistości.

kofi

 Dokument bez tytułu