Z życia wzięte: Babcia, wnuki i jej córka lesbijka

afryka.org Czytelnia Afryka Inaczej Z życia wzięte: Babcia, wnuki i jej córka lesbijka

Od 13 lat żyje z wirusem HIV i jest bezrobotna. Samotnie wychowuje swoje wnuczki, bo jej córka odkryła, że jest lesbijką. O niełatwym życiu Sharon Potgieter napisał suazyjski dziennik “Times of Swaziland”.

Wnuczki mają dziś odpowiednio 9 i 13 lat. Mieszkają razem z babcia od chwili urodzenia, w jednopokojowym mieszkaniu na ubogich przedmieściach Manzini. Potgieter żyje jak żebrak, prosząc o jedzenie na ulicy, co pozwala jej przetrwać. Wie jednak, że niedługo może jej zabraknąć. Dotychczasowe próby znalezienia rodziny zastępczej dla wnuków zakończyły się niepowodzeniem. „Nikt ich nie chce” – powiedziała dziennikowi Potgieter.

Dzieci mają jednak matkę. Dlaczego jej zatem z nimi nie ma? Potgieter zna odpowiedź. Jej córka niedawno odkryła, że jest lesbijką i postanowiła zostać aktywistką organizacji skupiającej osoby o homoseksualnych preferencjach. „Kiedy zaczęłam domagać się od niej, aby przynajmniej płaciła za utrzymanie dzieci’ – opowiada Potgieter o swojej córce – „ona zabrała je i odstawiła do sierocińca. Nie zgodziłam się na to i zabrałam je z powrotem do domu. Nie mogłabym się z tym pogodzić, że żyję, a moje wnuki są sierotami.”

Córka Potgieter nadal nie przejmuje się losem matki. Według „Times of Swaziland” szykuje się do zawarcia związku małżeńskiego z inną kobietą. Dziennikarze ustalili też, że wyrodna matka ma dobrą pracę i mieszka w porządnej dzielnicy. Utrzymuje też swoją narzeczoną, chociaż nie przekazuje żadnych pieniędzy swoim dzieciom ani swojej matce. Tej ostatniej, kiedy czuje się źle, pomagają wnuki, które idą prosić o jedzenie w zastępstwie babci.

“Moja córka jest przeklęta” – twierdzi Potgieter. – “Nie pójdę, podobnie jak moje wnuki, na jej ślub. Już się za nią nawet nie modlę. Żyję tylko dlatego, że muszę opiekować się swoimi wnukami”.

ostro

 Dokument bez tytułu