Pierwszą reprezentacją z Afryki, która wystąpiła w piłkarskich mistrzostwach świata był jedenastka „Faraonów”. Egipt, jako jedno z niewielu państw z tego kontynentu skolonizowanego we wcześniejszych wiekach przez europejskie mocarstwa, wystąpił na mundialu w 1934 roku we Włoszech.
Trudno to pojąć, ale najbardziej utytułowany pod względem zdobytych Pucharów Narodu czy w klubowej rywalizacji w Afryce kraj, ledwie dwa razy zagrał w finałach mistrzostw świata. Dwukrotnie miało to miejsce na boiskach Italii. Przed drugą wojną światową i w 1990 roku.
W tym pierwszym starcie jednym z bohaterów w egipskim zespole był bramkarz Mustafa Kamel Mansour. W pierwszej rundzie mundialu reprezentacji z Afryki przyszło się spotkać w Neapolu z drużyną z Węgier. Po latach Mansour tak wspominał ten mecz w rozmowie z BBC.
„Do Włoch płynęliśmy statkiem, a podróż zajęła nam cztery dni. Przegraliśmy spotkanie 2-4 i odpadliśmy z turnieju, ale stawiliśmy silnemu rywalowi spory opór. Nie byłoby zresztą tej porażki, gdyby nie decyzje sędziego z Włoch. Przy stanie 2-2 nie uznał nam prawidłowo zdobytego gola gwiżdżąc spalonego. Potem uznał rywalom czwartą bramkę, choć byłem faulowany przez przeciwnika. Nie pomogły protesty piętnastu tysięcy złych na swojego sędziego kibiców. Na drugi dzień arbiter został też mocno skrytykowany we włoskiej prasie. Nam to jednak nic nie pomogło, bo żegnaliśmy się z mistrzostwami” – opowiadał Mansour.
Co ciekawe Egipt na turnieju w słonecznej Italii prowadzony był wtedy przez szkockiego trenera Jamesa McRea. Zaraz po mundialu Mansour podążył jego śladem na Wyspy Brytyjskie. Skończył tam studia wychowania fizycznego w Glasgow, a nuakę łączył z grą w piłkę. Był zawodnikiem szkockiego klubu Queen’s Park. Oferowano mu nawet potem kilka tysięcy funtów za podpisanie zawodowego kontraktu, ale „Latający Egipcjanin”, bo taką ksywkę otrzymał świetnie spisujący się między słupkami, wolał wrócić do domu.
Swoją przygoda z futbolem kontynuował również po zakończeniu kariery. Mustafa Kamel Mansour pracował potem jako piłkarski działacz. Co ciekawe jego podpis figurował na dokumencie powołującym do życia w 1957 roku Afrykańską Konfederację Piłkarską.
Mansour to jedna z legend egipskiej piłki. Oprócz mundialu w 1934 roku, zagrał też dwa lata później na Olimpiadzie w Berline. Zmarł w wieku 88 lat w 2002 roku.
Michał Zichlarz,
Afrykagola.pl