Z cyklu: Mój dzień w Polsce – cz. 6 – Sitabile Star Moyo z Zimbabwe

afryka.org Czytelnia Czytelnia Z cyklu: Mój dzień w Polsce – cz. 6 – Sitabile Star Moyo z Zimbabwe

Na nasze pytania w ramach cyklu „Mój dzień w Polsce" odpowiada Sitabile Star Moyo z Zimbabwe. Obecnie mieszka w Warszawie, gdzie studiuje stosunki międzynarodowe w Collegium Civitas. Dziś opowie nam o swoich wrażeniach związanych z pobytem w Polsce.

Skąd pochodzisz i kiedy przyjechałaś do Polski?

Pochodzę z Zimbabwe. Przyjechałam do Polski we wrześniu 2004 roku.

Przyjechałaś na studia?

Tak. Jednak najpierw musiałam nauczyć się języka polskiego. Dopiero później zaczęłam studiować stosunki międzynarodowe.

Jakie były twoje pierwsze wrażenia po przyjeździe do Polski?

Moje pierwsze wrażenia były różne. Warszawa wyglądała na duże i interesujące miasto, ale na szczęście bądź na nieszczęście na początku mieszkałam w Łodzi. Kiedy przyjechałam do tego miasta zaskoczyło mnie graffitti na budynkach i ścianach. To było dziwne, bo w moim kraju bardzo rzadko można zobaczyć takie napisy. Nie są one częścią naszej kultury.

A co było potem?

Kiedy już miałam za sobą pierwsze dni zaczęłam poznawać ludzi. Polacy, których spotkałam okazali się w miarę pomocni i przyjaźni, co sprawiło, że mój pobyt w Łodzi był całkiem miły. Moi nauczyciele polskiego namawiali mnie do poznawania osób mówiących po polsku, więc tak też zrobiłam i mogę powiedzieć teraz, że mój język polski jest całkiem dobry.

Jak jest teraz?

Polubiłam Polskę, szczególnie takie miejsca jak Warszawa, Trójmiasto czy Mazury. Moim zdaniem polska kultura nie różni się tak bardzo od naszej w Zimbabwe, dlatego nie było mi trudno przyzwyczaić się do warunków życia w tym kraju. Oczywiście wciąż zdarza się, że ktoś gapi się na mnie. Tłumaczę to sobie tak – jeżeli jesteś turystą musisz się do tego przyzwyczaić.

Sitabile Star Moyo
Zimbabwe

Przeczytaj:
cz. 1 cyklu – Inedes Alryne Mabounda Ntsiomo z Konga-Brazzville
cz. 2 cyklu – Maame Abena Sarfoah Bonsu z Ghany
cz. 3 cyklu – Pedro Lwitu Brás Kabanje z Angoli
cz. 4 cyklu – Rosetta Iquo Edet z Nigerii
cz. 5 cyklu – Catherine Kasima Kanda

 Dokument bez tytułu