Yvonne Chaka Chaka nagrodzona przez Światowe Forum Ekonomiczne

afryka.org Wiadomości Yvonne Chaka Chaka nagrodzona przez Światowe Forum Ekonomiczne

Popularna południowoafrykańska piosenkarka Yvonne Chaka Chaka jest pierwsza Afrykanką, która została wyróżniona „Kryształową Nagrodą” Światowego Forum Ekonomicznego (WEF). Nagroda jest przyznawana co roku artystom, który dzięki swojej sztuce „sprawiają, że świat staje się lepszy”.

W poprzednich latach nagroda powędrowała m.in. do francuskiego producenta i reżysera Luca Bessona, aktorów Richarde Gere, Emmy Thompson, śpiewaka Jose Carrerasa, senegalskiego muzyka Youssou N’Doura czy japońsko-amerykańskiej skrzypaczki Midori Gotō, założycielki Fundacji Midori.

Podczas ceremonii wręczenia nagrody w Davos, w Szwajcarii, Hilde Shwab, żona założyciela  WEF stwierdziła:

„Od wielu lat Yvonne Chaka Chaka używała swojego głosu, aby zwracać uwagę na sprawy, które zmieniły życie milionów ludzi: od zakończenia apartheidu po poprawę warunków życia matek i dzieci. Doskonale rozumie siłę oddziaływania swojego głosu i twórczości i  wykorzystuje je, aby dotrzeć to tych, który faktycznie mogą zmienić świat na lepsze.” 

Przyjmując nagrodę, Yvonne Chaka Chaka wyraziła zadowolenie z faktu, że globalni leaderzy zaczynają zauważać, że inwestycje w poprawę stanu zdrowie ludzi na całym świecie mogą przyczynić się do globalnego wzrostu.  „Nie trzeba być ekonomista aby zdać sobie sprawę, że jeśli dzieci są zdrowe, mogą chodzić do szkoły i wyrosną na wartościowych obywateli, a ich zdrowi rodzice będą mogli chodzić do pracy i nie będą musieli podejmować dramatycznych decyzji, czy kupić lekarstwa czy jedzenie. Zdrowi obywatele tworzą zdrową gospodarkę – stwierdziła Chaka Chaka. Podkreśliła również potrzebę komunikacji, informacji i edukacji w walce z globalnymi problemami zdrowotnymi, takimi jak malaria.

Podczas swojej 27-letniej kariery Chaka Chaka dzieliła scenę z takimi gwiazdami jak Bono czy Beyoncé. Jej ostatni film dokumentalny, A Motherland Tour – A Journey of African Women, pomógł jej w promowaniu działań prozdrowotnych przeciwko HIV, gruźlicy i malarii w Afryce. Piosenkarka jest również Ambasadorem Dobrej Woli kampanii Roll Back Malaria.

maru za: africagoodnews

 Dokument bez tytułu