Youssou Ndour pomoże Dar Furowi

afryka.org Wiadomości Youssou Ndour pomoże Dar Furowi

Gwiazda senegalskiej muzyki Youssou Ndour zamierza włączyć się w kampanię na rzecz Dar Fur. Chce zachęcić innych artystów do pomocy temu regionowi Sudanu, targanego wojną domową. To kolejna inicjatywa, w której uczestniczy Ndour. Wcześniej został ambasadorem UNICEF i wspierał kampanię przeciwko malarii.

O decyzji Ndoura poinformował jego rzecznik Malick Mbaye. Według niego Ndour pragnie zmobilizować całą afrykańską społeczność artystów, aby także oni wyrazili swój sprzeciw w sprawie łamania praw człowieka w Dar Furze.

Ndour ma nadzieję, że rola jaką odgrywa w życiu wielu Afrykańczyków pomoże w rozwiązaniu konfliktu na zachodzie Sudanu. Dotychczas takie próby podejmowali artyści spoza Afryki, ze słynnym aktorem amerykańskim Georgem Clooney’em na czele. Nie przyniosły one żadnych rezultatów poza wzrostem zainteresowania Dar Furem w państwach europejskich i Stanach Zjednoczonych. Dlatego kluczowe może okazać się poparcie, jakiego udzielą sami Afrykańczycy.

Ndour znalazł się na liście 100 najbardziej wpływowych ludzi świata magazynu „Time”. Wydał 20 albumów. Występował i nagrywał z wielkimi światowymi gwiazdami m.in. z Peterem Gabrielem. Jest znany przez prawie wszystkich Afrykańczyków, a jego przeboje są słuchane daleko poza kontynentem.

(ps, youssou.com)

 Dokument bez tytułu