Youssou N’Dour w Warszawie!

afryka.org Kultura Muzyka Youssou N’Dour w Warszawie!

Organizatorzy Festiwalu Warszawskiego Skrzyżowanie Kultur ogłosili właśnie główną gwiazdę 5. edycji imprezy. Będzie nią Youssou N’Dour, jedna z największych postaci współczesnej world music, artysta uchodzący obecnie za najwybitniejszego wokalistę Czarnej Afryki. Galowy koncert otwierający tegoroczne Skrzyżowanie Kultur będzie pierwszym występem N’Doura przed polską publicznością.

Youssou N’Dour urodził się w 1959 r. w senegalskim Dakarze. W wieku 16 lat był już w zasadzie gwiazdą i śpiewał w jednym z najpopularniejszych zespołów senegalskich lat 70., Etoile de Dakar. W latach 80. jako lider grupy Super Etoile stworzył nowy gatunek afrykańskiej muzyki znanej pod nazwą mbalax, łączący wpływy bardzo popularnej w Afryce muzyki kubańskiej z typowymi dla Senegalu rytmami i instrumentacją, jak też elementami soulu i jazzu.

Na światowym rynku N’Dour zaistniał dzięki nawiązaniu współpracy z Peterem Gabrielem, udziale w światowym tourneé „Human Rights Now!” Amnesty International u boku gwiazd takich jak Bruce Springsteen, Tracy Chapman i Sting oraz sukcesowi wydanego w 1994 r. singla 7 Seconds, nagranego w duecie z Neneh Cherry. Swoją nowo pozyskaną publiczność, która spodziewała się kolejnych popowych przebojów, artysta wbrew oczekiwaniom szybko wciągnął w krainę tradycyjnej senegalskiej muzyki (album Nothing’s In Vain, 2002) i islamskiej duchowości (album Egypt nagrany we współpracy z Fathy Salama Orchestra, 2004). W 2005 r. N’Dour jako jedyny Afrykańczyk wystąpił na londyńskiej scenie Live 8, gdzie wykonał 7 Seconds wraz z Dido. Koncert potwierdził jego status najważniejszego współczesnego muzyka Czanej Afryki.

Rokku Mi Rokka („Dawaj i bierz”), najnowsza płyta Youssou N’Doura z 2007 r., jest kontynuacją jego przygody z muzyką tradycyjną, choć artysta nie ogranicza się na niej do stylistyki mbalax. – Mbalax nie jest jedyną muzyką, jaką mamy w Senegalu, istnieje tu cały wachlarz dźwięków i rytmów. Zabierając się do pisania tych piosenek, chciałem użyć wielu z nich – wyjaśnia wokalista. O tytule krążka mówi zaś: – „Rokku Mi Rokka” oznacza, że dajesz coś mi, a ja daję coś tobie i takie jest właśnie przesłanie tego albumu: wiele otrzymaliśmy od krajów rozwiniętych, ale pamiętajcie, że i my wiele wnieśliśmy do świata.

Youssou N’Dour wystąpi na inauguracyjnym, galowym koncercie Festiwalu w Sali Kongresowej 13 września br. – To muzyk o wprost magnetycznej charyzmie. Cieszę się ogromnie, że to właśnie Skrzyżowanie Kultur może po raz pierwszy zaprezentować tego wspaniałego artystę polskiej publiczności. To na pewno będzie wyjątkowe muzyczne święto, które wszyscy obecni zapamiętają na bardzo, bardzo długo – mówi Marek Garztecki, przewodniczący Rady Programowej Festiwalu. – Myślę, że będzie to jedno z kluczowych wydarzeń tegorocznego sezonu kulturalnego nie tylko w Warszawie, ale w całym kraju – dodaje.

Przed Youssou N’Dourem tego samego wieczora w Sali Kongresowej wystąpi Tcheka, jeden z najwybitniejszych wokalistów z Wysp Zielonego Przylądka. Już on sam – wart jest przyjścia tego dnia do Sali Kongresowej – podkreśla Garztecki.

Bilety w cenie 30, 60 i 100 zł do nabycia w kasie Stołecznej Estrady, Sali Kongresowej oraz na stronach www.eventim.pl i www.ebilet.pl.

Alicja Leszczyńska, FWSK

 Dokument bez tytułu