Yasmina Khadra

afryka.org Kultura Książki Yasmina Khadra

Yasmina Khadra to pseudonim, pod którym ukrywa się Mohamed Moulessehoul, algierski pisarz. Jego książki, przetłumaczone na 14 języków, cieszą się zainteresowaniem na całym świecie. 24 kwietnia br. odwiedził Warszawę.

Yasmina Khadra to imiona żony Moulessehoula. Pisał pod tym pseudonimem, aby uniknąć nieprzyjemności ze strony przełożonych. A rozkaz był niezwykle ważny w życiu człowieka, który wstąpił do szkoły kadetów jako mały chłopiec.

Przez 36 lat służby wojskowej, nie mógł być pisarzem. Armia chciała, żeby został majorem. Algieria nigdy nie potrafiła docenić jego twórczości.

Na całym świecie, z wyjątkiem mojej ojczyzny – mówi Khadra – na spotkania ze mną przychodzą ludzie, zainteresowani moimi powieściami. Zupełnie inaczej dzieje się w Algierii. I chyba dlatego Khadra wybrał Francję, jako miejsce swojego postoju. Rodzaj dobrowolnego wygnania.

Khadra to świadek wielkich przemian i krwawej wojny z wojującym islamem. Wojny, w której został zaciekłym wrogiem terrorystów. I bronił honoru armii walczącej z integrystami.

Bogate doświadczenie Khadry sprawia, że jego powieści są zapisem najgłębszych przeżyć pisarza – miłości i nienawiści. Wątki autobiograficzne przeplatają się z fikcją literacką, bardzo często, mocno osadzoną w realiach współczesnego świata.

Spotkanie z pisarzem, odbyło się w związku z polskim wydaniem książki Khadry, "O czym marzą wilki". Organizatorem spotkania był Instytut Francuski.

Strona Yasminy Khadra

(ps)

 Dokument bez tytułu