Yar’Adua zaprzysiężony

afryka.org Wiadomości Yar’Adua zaprzysiężony

Umaru Yar'Adua został zaprzysiężony na prezydenta Nigerii. Po raz pierwszy w historii tego kraju demokratycznie wybrany prezydent przekazał władzę wyłonionemu w demokratycznym głosowaniu następcy. Jednak wiele osób poddaje w wątpliwość wynik kwietniowych wyborów.

Głosowanie, które miało miejsce w kwietniu br. zostało określone przez obserwatorów jako „pełne niedociągnięć i nieprawidłowości". Opozycja uznała tę opinię za podstawę do wysunięcia żądań ponownego przeprowadzenia wyborów. W dniu zaprzysiężenia nowego prezydenta zapowiedziała uliczne demonstracje w Lagos pomimo obowiązującego zakazu.

Przysięgę w stolicy Nigerii Abudży złożyli – Yar'Adua, jego zastępca wiceprezydent Goodluck Jonathan i 36 gubernatorów. Ceremonii towarzyszyły zaostrzone środki bezpieczeństwa. Także na ulicach Lagos pojawiła się policja, ustawiając punkty kontrolne, aby zapobiec zapowiadanym przez opozycję protestom.

W uroczystości wziął udział ustępujący prezydent Olusegun Obasanjo. Według ekspertów Yar'Adua będzie musiał teraz dowieść swojej niezależności właśnie od Obasanjo, który jest uznawany za autora wyborczego zwycięstwa swojego następcy.

W przemówieniu kończącym kadencję Obasanjo stwierdził, że demokracja w Nigerii nie jest zagrożona. Po raz pierwszy wybory mogły wyłonić władze Nigerii w pokojowy sposób. Cywil przekazał urząd prezydenta cywilowi. To wielki krok naprzód mając na uwadze historię współczesnej Nigerii, którą rządzili wojskowi – miał powiedzieć Obasanjo.

Obasanjo uważa też, że przekazuje kraj w dobrej kondycji gospodarczej. Nigeria zaczyna korzystać z przeprowadzonych przeze mnie reform – dodaje były prezydent Nigerii.

Obasanjo rządził Nigerią przez dwie 4-letnie kadencje. Po raz pierwszy został wybrany w 1999 roku, zastępując armię u sterów władzy. Teraz zamierza popierać swojego następcę.

Yar'Adua obiecał kontynuację reform. Stoi przed nim wielkie wyzwanie, bo przejął rządy nad najbardziej ludnym i zasobnym w ropę krajem Afryki. Czy jego doświadczenie w rządzeniu nigeryjskim stanem Katsina i poparcie Obasanjo wystarczą?

(lumi)

 Dokument bez tytułu