afryka.org Czytelnia Poznaj Afrykę! Wyspa niewolników

„Wyspa niewolników" . Taki tytuł nosi kolejny film portugalskiego reżysera  Francisco Mansy, prezentowany właśnie  w Auditorio National  w stolicy Cabo Verde , Prai. Film jest adaptacją  dziewiętnastowiecznej powieści portugalskiego pisarza José Evarisito de Almeidy „Niewolnik", uznawanej za jedną z najważniejszych pozycji, w której akcja toczy się na Wyspach Zielonego Przylądka.


Bunt zesłanych na archipelag miguelistów, broniących sukcesji do tronu portugalskiego króla  Michała I i jego potomków  oraz miłosny trójkąt –  oto główne wątki   filmu Francisco Mansy.  Zresztą to nie pierwsza produkcja, w której   reżyser  podejmuje motyw kabowerdyjski:  w 1997 roku w oparciu o znaną  powieść Silvy Araújo nakręcił film „Testamento  do Sr Napomuceno",  Jest także autorem filmu dokumentalnego „Clandestinos" ( 2000).  

„Zawsze odczuwałem głęboki związek z Wyspami Zielonego Przylądka – powiedział reżyser. – i przyjeżdzałem  tu, kiedy tylko mogłem. Przy tej okazji odkryłem dzieło José Evaristy i natknąłem się  w nim na motyw, który stał się podstawą do nakręcenia historii z epoki niewolnictwa na Cabo Verde."  "

Film kręcono na wyspie Santiago – w stolicy Prai i  w Cidade Velha, a wśród aktorów znaleźli się zarówno aktorzy portugalscy, tacy jak Diogo Infante, Vítor Norte jak i brazylijscy,  Vanessa Giacomo e ZéZé Mota. Natomiast Cabo Verde reprezentują między innymi  Josina Fortes i Luis Évora. 

Przedpremierowy pokaz w Prai przewidywany był 26 kwietnia, ale ze względów technicznych został przerwany i przełożony na pierwsze dni czerwca. Koszty realizacji portugalsko-brazylijsko-kabowerdyjskiej zamknęły się w dwóch milionach euro. Przewidziany głównie do dystrybucji w Brazylii, Portugalii  i na Cabo Verde film pojawi się także,  w trzech odcinkach, w telewizji portugalskiej.

Elżbieta 

 

 Dokument bez tytułu