Wyrywają złote i srebrne

afryka.org Wiadomości Wyrywają złote i srebrne

Somalijscy islamiści z ugrupowania al-Shabaab, zmuszają Somalijczyków do pozbywania się złotych i srebrnych zębów. W przypadku odmowy, usuwają je na siłę. Dlaczego?

Według radykałów z al-Shabaab takie zęby stoją w sprzeczności z religijnym prawem. Islamiści uważają, że srebrne i złote uzębienie jest wstawiane ze względu na modę i po, to aby jeszcze ładniej wyglądać. A to z kolei jest już zbytkiem i grzechem.

Na razie, akcja wymierzona w posiadaczy „grzesznych” zębów została przeprowadzona w mieście Marka, położonym na wybrzeżu południowej Somalii. „Grzesznicy” są chwytani na ulicy, i na miejscu dokonuje się operacji usunięcia złota bądź srebra z ich uzębienia. Niektóre z ofiar przypuszczają, że to nie religia, ale bardziej przyziemne powody kierują islamistami, którzy wyrywając zęby, gromadzą złoto i srebro.

Al-Shabaab jest głównym przeciwnikiem somalijskich władz, popieranych przez wspólnotę międzynarodową. Obecnie kontrolują dużą część południowej i środkowej Somalii, gdzie wprowadzają surowe prawo. Al-Shabaab, w tłumaczeniu na język polski oznacza młodzież, są podejrzewani o bezpośrednie związki z Al-Kaidą.

Somalia od kilkunastu lat jest pogrążona w chaosie. Islamiści, którzy obecnie walczą z somalijskim rządem tymczasowym, wszędzie tam, gdzie przejmują kontrolę, wprowadzają surowe prawo.

lumi

 Dokument bez tytułu