Wyróżnienia na koniec roku

afryka.org Wiadomości Sport Wyróżnienia na koniec roku

Wybór Yaya Toure, po raz drugi z rzędu, na najlepszego piłkarza Afryki skomentuję w ten sposób, bardziej podoba mi się przyznanie tego tytułu przez BBC kapitanowi reprezentacji Zambii Christopherowi Katongo. To w dużej mierze dzięki temu „Miedziane Pociski” po raz pierwszy w swojej historii zdobyły prestiżowy Puchar Narodów.

Jak odbywa się głosowanie na najlepszego piłkarza Afryki? Głosują kapitanowi i trenerzy narodowych reprezentacji. I tu mały konflikt. Kraje z Afryki, które są anglojęzyczne, często oskarżają te, gdzie dominuje francuski, że wspierają siebie nawzajem. To dlatego piłkarzem Afryki nigdy nie był tak wybitny zawodnik, jak Jay-Jay Okocha.

Piłkarze z Zambii uhonorowani zostali jednak tytułem najlepszej jedenastki roku, a ich selekcjoner Herve Renard szkoleniowcem 2012.

Najlepszym piłkarzem grającym w Afryce wybrano z kolei Mohameda Aboutrikę, a inny Egipcjanin – Mohamed Salah z Al-Ahli został uznany za najbardziej obiecującego piłkarza.

Jeśli chodzi o futbol kobiecy, to triumfowała królowa strzelczyń ostatnich mistrzostw Afryki Genoveva Anoman. Jej koleżanka z reprezentacji Gwinei Równikowej Chinasa Okoro Gloria zdobyła z kolei klubowego Oskara w naszej piłce, jako najlepsza zawodniczka na polskich boiskach w 2012.

TUTAJ LISTA NAJLEPSZYCH W AFRYCE W 2012

Piłkarz roku – Yaya Toure (Wybrzeże Kości Słoniowej)

Najlepszy piłkarz grający w Afryce – Mohamed Aboutrika (Egipt)

Nagroda fair play – kibice Gabonu

Trener roku – Herve Renard (Francja, selekcjoner Zambii)

Drużyna roku – Zambia

Kobiecy zespół – Gwinea Równikowa

Klubowa jedenastka – Al-Ahli

Najlepszy sędzia – Haimoudi Djamel (Algieria)

Największy talent – Mohamed Salah (Egipt)

Najlepsza piłkarka – Genoveva Anoman

Jedenastka 2012 – Lutunu Dule (Kongo) – Ahmed El-Basha (Sudan), Walid Hicheri (Tunezja), Stoppila Sunzu (Zimbabwe), Ahmed Fathi (Egipt) – Mohamed Aboutrika (Egipt), Yaya Toure (WKS), Alex Song (Kamerun), Younes Belhanda (Maroko) – Didier Drogba (WKS), Christopher Katongo (Zambia). Trener: Herve Renard (Zambia).

Michał Zichlarz, Afrykagola.pl

 Dokument bez tytułu