Wyrok śmierci za zabicie albinosa

afryka.org Wiadomości Wyrok śmierci za zabicie albinosa

Za zabicie albinosa jest tylko jedna kara. Wyrok śmierci. Takiego zdania był tanzański sąd.

W Tanzanii na śmierć przez powieszenie zostali skazani trzej mężczyźni, którzy zamordowali 13-letniego chłopca-albinosa. Swojego czynu dopuścili się, bo chcieli pozyskać części jego ciała.

Zabójstwa osób o albinotycznej karnacji stały się plagą w Tanzanii. Od 2007 roku zginęło aż 53 albinosów, których ciała używane są do magicznych zabiegów szczególnie w północno zachodnich regionach tego kraju. Do morderstw dochodzi dlatego, że część Tanzańczyków wierzy, że fragment ciała albinosa przynosi szczęście w miłości, życiu i w interesach.

Wyrok z zadowoleniem przyjęła organizacja broniąca praw albinosów “Under The Same Sun”. Jej działacze podkreślają jednak, że wciąż pozostaje 52 podobnych spraw. Póki co w toku jest 15 z nich. Z kolei w rękach policji znajduje się 90 podejrzanych, w tym 4 policjantów.

Drugim krajem, który ma podobny problem jest Burundi. Tam w ubiegłym roku zostało zamordowanych 11 albinosów. 13 osób oskarżonych o udział w tych morderstwach zostało już osądzonych, a jedna z nich otrzymała dożywotni wyrok pozbawienia wolności. Mimo to władze Burundi podkreślają, że zlecającymi zabójstwa albinosów nie są Burundyjczycy, lecz mieszkańcy Tanzanii.

ostro

 Dokument bez tytułu