“Wymuszona koalicja nie dla Afryki”

afryka.org Wiadomości „Wymuszona koalicja nie dla Afryki”

Na Światowym Forum Ekonomicznym poświęconym Afryce, które odbyło się w tanzańskim Dar es Salaam, afrykańscy przywódcy skrytykowali ideę tworzenia rządów koalicyjnych w imię rozwiązania politycznych konfliktów. W ten sposób ustosunkowali się do sytuacji w dwóch afrykańskich krajach – Kenii i Zimbabwe.

To właśnie w tych krajach, po wyborach, które wzbudziły szereg kontrowersji, doszło do najostrzejszego konfliktu między rządzącymi a opozycją. W rezultacie powstały rządy koalicyjne z udziałem dotychczasowych prezydentów (Mwai Kibaki – Kenia, Robert Mugabe – Zimbabwe) i liderów opozycji (Raila Odinga – Kenia, Morgan Tsvangirai – Zimbabwe).

W opinii afrykańskich przywódców, również samego Odinga, takie rządy i sposób ich tworzenia nie powinny być naśladowane przez inne państwa. Ani Odgina ani Tsvangirai nie chcieliby jeszcze raz powtarzać koalicyjnego scenariusza. W ich opinii było to wymuszone i nie miało nic wspólnego z demokracją, bo stara władza utrzymała się na swoich stanowiskach, poszerzając skład rządu o opozycję.

Problemem Afryki i Unii Afrykańskiej (UA) jest jej niezdolność do radzenia sobie z przywódcami politycznymi, którzy trwają uparcie przy władzy i nie chcą jej nikomu oddać.

lumi

 Dokument bez tytułu