Wygrały piłkarki z polskich klubów!

afryka.org Wiadomości Sport Wygrały piłkarki z polskich klubów!

Tego się można było spodziewać! W decydującym meczu Mistrzostw Afryki Kobiet reprezentacja Gwinei Równikowej rozgromiła ekipę Republiki Południowej Afryki aż 4:0.

Finałowy mecz na stadionie w Malabo miało obejrzeć kilkadziesiąt tysięcy miejscowych fanów gorąco zagrzewających do boju “The Girls”, bo taki jest przydomek żeńskiej drużyny Gwinei Równikowej. Bohaterką ostatniego meczu mistrzostw był nie kto inny, jak zawodniczka RTP Unia Racibórz Chinasa Okoro Gloria. 25-letnia zawodniczka, która od prawie 1,5 roku reprezentuje najlepszy kobiecy polski klub, w 44. minucie zdobyła decydującego pierwszego gola. Decydującego, bo po przerwie bramki posypały się już, jak z przysłowiowego rogu obfitości. Gospodynie dołożyły jeszcze trzy gole, w tym Chinasa jednego, i skończyło się na pogromie RPA. To drugie mistrzostwo w historii dla Gwinei Równikowej. Pierwsze udało się zdobyć cztery lata temu.

To też drugi tytuł dla Chinasa, która z pięcioma golami na koncie została drugim najlepszym strzelcem imprezy. Królową strzelców została jej koleżanka z ekipy “The Girls” Genoveva Anonma.

Chinasa ma powody do podwójnej satysfakcji, bo w pokonanym polu zostały Nigeryjki. A to przecież kraj jej pochodzenia. W zespole narodowym z Afryki Zachodniej nie miała miejsca, więc wybrała reprezentację Gwinei Równikowej, z którą teraz świeci wielkie triumfy. Nigeryjki, ośmiokrotne mistrzynie Czarnego Lądu, przegrały zresztą w starciu o trzecie miejsce z Kamerunkami 0:1. To dla nich olbrzymie rozczarowanie.

W najbliższych dniach bramkostrzelna Chinasa ma wrócić do Polski. W grudniu czeka ją jeszcze jedna impreza i szansa na kolejny tytuł. 9.XII w hali Rafako w Raciborzu odbędą się Halowe Mistrzostwa Polski Kobiet, w których klub Chinasy jest zdecydowanym faworytem.

Dodajmy jeszcze, że w kadrze Gwinei Równikowej na X Mistrzostwa Afryki Kobiet, znajdowała się też inna piłkarka z polskich klubów, chodzi o Laetitię Chapeh z Medyka Konin. Duże gratulacje dla dziewczyn!