Wybrzeże wciąż niespokojne

afryka.org Wiadomości Wybrzeże wciąż niespokojne

Prawie 200 osób zginęło już w wyniku starć pomiędzy zwolennikami dwóch polityków roszczących sobie prawo do urzędu prezydenta Wybrzeża Kości Słoniowej.

W rezultacie wyborów prezydenckich z 28 listopada kraj znalazł się na krawędzi wojny domowej bowiem dotychczas nie jest jasne kto został ich zwycięzcą. Według Niezależnej Komisji Wyborczej, nowym prezydentem został Alassane Ouattara, uznany również przez ONZ i większość społeczności międzynarodowej. Jednak Rada Konstytucyjna Wybrzeża Kości Słoniowej zdecydowała, że wybory wygrał dotychczasowy prezydent Laurent Gbagbo. Zdaniem Rady, doszło bowiem do fałszerstw przy liczeniu głosów w kilku rejonach kraju.

Od tego czasu w stolicy Wybrzeża Kości Słoniowej Jamusukro i okolicach trwają krwawe starcia między zwolennikami obu polityków, a kraj znalazł się w sytuacji faktycznej dwuwładzy. Zwolennicy Gbagbo dopuszczają się okrutnych aktów przemocy, w tym zabójstw, gwałtów i podpaleń. Gbagbo, wbrew apelom ONZ i Unii Afrykańskiej, nie chce zrezygnować z władzy na rzecz swojego konkurenta.
W odpowiedzi, liderzy 15 państw Afryki Zachodniej zrzeszonych w regionalnej organizacji Wspólnota Gospodarcza Państw Afryki Zachodniej (ECOWAS) zagrozili Gbagbo wojskową interwencją, jeśli dobrowolnie nie zrzeknie się władzy.

W opublikowanym ostatnio w “Le Figaro” wywiadzie, Gbagbo oskarżył ambasadorów Francji i USA o wywieranie nacisków na przewodniczącego Niezależnej Komisji Wyborczej Jussufa Bakajoko aby ogłosił zwycięstwo jego rywala, wyraził też przekonanie, że groźby interwencji militarnej sąsiednich państw afrykańskich należy brać poważnie. Dodał jednak, że byłby to pierwszy w Afryce przypadek ataku na inne państwo “z powodu źle przeprowadzonych wyborów”.

Rada ds. Praw Człowieka ONZ potępiła akty przemocy i wezwała obie strony do zawarcia porozumienia w celu uniknięcia wojny domowej i kolejnych zabójstw. Rada poleciła też przeprowadzenie oficjalnego śledztwa w sprawie sytuacji w tym kraju. Ouattara wraz ze swoimi zwolennikami przebywa w jednym z hoteli w Abidżanie, głównym ośrodku przemysłowym i handlowym Wybrzeża Kości Słoniowej (a także byłej stolicy), chroniony przez ok. 800 żołnierzy sił pokojowych ONZ.

maru

 Dokument bez tytułu