Wybory w Senegalu 2012

afryka.org Wiadomości Wybory w Senegalu 2012

Zamieszki, spalone budynki i samochody oraz jeden policjant zabity to odpowiedź na decyzję Rady Konstytucyjnej, która 26 stycznia zatwierdziła kandydaturę sprawującego obecnie urząd prezydenta Abdoulaye Wade w wyborach prezydenckich, planowanych na 26 lutego. Decyzja ta, która pozwoli 85-letniemu Wade po raz trzeci ubiegać się o urząd prezydenta Senegalu, wywołała sprzeciw opozycji.

W kilku miastach liczni przeciwnicy Wade wyszli na ulice, żeby zaprotestować przeciwko jego kandydaturze, doszło do konfrontacji młodych ludzi z policją. W Dakarze kilkusetosobowa manifestacja, zorganizowana przez “Ruch 23 Czerwca” (grupuje opozycję polityczną i społeczeństwo obywatelskie), początkowo została zabroniona przez rząd, który po pewnym czasie postanowił ją mimo wszystko “tolerować”. Policja zatrzymała jednak kilkunastu członków Ruchu, w tym Alioune Tine, rzecznika Ruchu i obrońcę praw człowieka. 

Wybrany w 2000 i ponownie w 2007 roku, tym razem na 5 lat po tym, jak wprowadzono w 2001 poprawkę konstytucyjną ustanawiającą 5-letni mandat odnawialny jeden raz, Abdoulaye Wade ma obecnie nadzieję na kolejne siedem lat (w 2008 znowu zmieniono mandat na siedmioletni) w Pałacu Prezydenckim. Szczególnie rozczarowane rządami Wade jest młode pokolenie, dotknięte bezrobociem, wzrastającymi kosztami życiami i przerwami w dostawach wody i prądu.
 
Rada Konstytucyjna, która składa się z pięciu “mędrców”, wszyscy nominowani przez Wade, zatwierdziła również trzynaście innych kandydatur, ale odrzuciła jeszcze cztery, w tym słynnego senegalskiego piosenkarza Youssou Ndour, argumentując, że nie dostarczył wystarczającą liczbę wymaganych prawem podpisów poparcia. Siedmiu kandydatów złożyło już wniosek o anulowanie kandydatury Wade, który, ich zdaniem, wyczerpał dozwolone dwa mandaty i jego start w kolejnych wyborach jest niezgodny z konstytucją.
 
Aleksandra Mleczek, źródło: france24, jeuneafrique

 Dokument bez tytułu