Nigeryjska Komisja Wyborcza (INEC) ogłosiła w poniedziałek, że zwycięzcą wyborów prezydenckich w tym kraju został kandydat partii rządzącej, People's Democratic Party (PDP), Umaru Musa Yar'Adua, który uzyskał 24,6 mln głosów. Jednak nieprawidłowości, towarzyszące głosowaniu mogą doprowadzić do podważenia jego rezultatów.
Dwaj najpoważniejsi kontrkandydaci Yar'Adua mieli zdobyć znacznie mniej głosów. 6 mln wyborców zagłosowało na Muhammadu Buhari z All Nigerian People's Party (ANPP), zaś 2,6 mln na Atiku Abubakara z Action Congress (AC).
Obaj nie chcą pogodzić się z przegraną powołując się na nieprawidłowości, które towarzyszyły wyborom. Potwierdzają je niezależni obserwatorzy. Sam, wciąż urzędujący, prezydent Olusegun Obasanjo przyznał, że wyborom towarzyszyły problemy logistyczne.
Wielu Nigeryjczyków oskarża PDP o wyborczy chaos. Zarzuty te odpiera Minister Informacji Frank Nweke, reprezentujący partię zwycięskiego kandydata. Uważa, że opozycja specjalnie podsyca niespokojną już atmosferę, płacąc ludziom za udział w ulicznych protestach.
Nigeria nie miała szczęścia do demokratycznych wyborów na prezydenta. W 1993 roku, kiedy ich zwycięzcą okazał się kandydat opozycji Moshood Abiola, wojskowi sprawujący władzę w tym kraju anulowali wyniki wyborów. Doprowadziło to do ogólnokrajowych protestów. Dopiero w 1998 roku, wraz z śmiercią generała Sani Abacha, wojskowi zorganizowali wybory, wygrane przez Obasanjo.
Sobotnie wybory były szansą na pierwsze, w których demokratycznie wybrany prezydent przekazuje władzę wyłonionemu w demokratycznym głosowaniu następcy.
W przeciwieństwie do Obasanjo, Yar'Adua nie jest byłym generałem, ale wykładowcą uniwersyteckim. To może osłabiać jego pozycję w sytuacji, gdy do głosu dochodzą także zwolennicy powrotu rządów wojskowych. Jednak Yar'Adua może pochwalić się wieloma sukcesami. Przez osiem lat sprawował władzę gubernatora Katsiny. Jako jeden z nielicznych polityków na tym stanowisku nie został oskarżony o korupcję. Jednocześnie potrafił doprowadzić do rozwoju rządzonej przez siebie prowincji. Wybudował szereg dróg i szkół. Zadbał też o system opieki społecznej.
Pomimo tych zasług ma swoich krytyków, twierdzących, że nie będzie w stanie rządzić skutecznie całym krajem. Jego przeciwnicy, którzy juz zgłosili przypadki nieprawidłowości podczas głosowania mogą podważyć legalność wyboru Yar'Adua. O ile nowemu przywódcy Nigerii nie uda się obronić wyników wyborów, odbije się to echem w całym regionie. Nigeria odgrywa dzisiaj rolę lidera w Afryce Zachodniej. Jej żolnierze są głównym trzonem sił pokojowych w Liberii czy Sierra Leone. Dlatego tak ważne jest, aby stała się wzorem demokratycznego państwa.
(ps, IRIN)