afryka.org Czytelnia Afryka Inaczej Wszystkie kobiety Zumy

W poprzedni poniedziałek Zuma poślubił swoją piątą żonę Thobeka Stacey Madiba, podczas tradycyjnej ceremonii w Nkandli w KwaZulu-Natal. Thobeka jest trzecią obecną żoną prezydenta, który ma około 18 dzieci z kilkoma kobietami. Zdezorientowanym nieco liczbą żon Jacoba Zumy, może pomóc poniższe zestawienie.

Obecne żony:

1.Gertrude Sizakele Khumalo, lat 60, nie ma dzieci.

Zuma spotkał swoją pierwszą zonę, która była jego sympatią od dzieciństwa w 1959 roku i ożenił się z nią wkrótce po wyjściu z więzienia w 1973 roku. Gertruda mieszka w Nkandli. Nie ma swoich dzieci, ale opiekuje się wieloma spośród dzieci Zumy. Wzięła udział w inauguracji Zumy na prezydenta, lecz znana jest ze swojej nieśmiałości. Udziela się społecznie i Zuma wychwala ją mówiąc:, że jest dla niego żoną, przyjaciółką i matką. Gertruda jest najstarszą żoną Zumy.

2.Nompumelelo Ntuli, lat 35, dwoje dzieci, żona Zumy od 8 stycznia 2008.

Czwarte małżeństwo Zumy i obecna druga żona. Nompumelelo Ntuli (MaNtuli) była już matką dwójki dzieci Zumy, nim wyszła za niego w 2008 roku podczas tradycyjnej ceremonii, która była w centrum uwagi mediów podczas kampanii prezydenckiej Zumy. Nompumelelo jest obecnie jego najmłodszą żoną i mieszka w KwaMaphumulo niedaleko Stanger. Jej dwoje dzieci z Zumą to Thandisiwe i Sinqobile, lat 7 i 3.

3. Thobeka Madiba, lat 38, troje dzieci, żona Zumy od 4 stycznia 2010.

Najnowsza żona – Madiba, od pewnego czasu znalazła się w roli żony prezydenta, biorąc udział wraz z dwoma pozostałymi żonami w jego inauguracji w maju 2009 i innych uroczystościach. Ma z Zumą troje dzieci. Dorastała w Umlazi, gdzie chodziła do szkoły. Studiowała na Uniwersytecie Zululandu, gdzie uzyskała licencjat. Później pracowała dla kilku firm.

Jest postrzegana jako najbardziej czarująca spośród żon Zumy. Jest również znana ze swoich strojów i pokazuje się publicznie częściej niż pozostałe żony. Ślub Zumy z Thobeką był planowany na 2008 rok, lecz przesunięto go ze względu na obowiązki rządowe Zumy.

Poprzednie żony:

4. Nkosazana Dlamini-Zuma, lat 60, czworo dzieci, Wyszła za Zumę w 1972, rozwiodła się z nim w 1998.

Najsłynniejsza żona Zumy, sześćdziesięcioletnia Dlamini-Zuma od 1999 roku była ministrem w rządzie RPA, Była popularna zarówno w kręgu Thabo Mbekiego jak I w kręgu Zumy. Rozwiodła się z Zumą z powodu “różnic nie do pogodzenia.” Mają czworo dzieci: Msholozi (26) Gugu (24) Thuli (23) i Thuthi (21). Ich córka, Gugu Zuma jest aktorką w popularnym serialu “Isindingo” i zwróciła uwagę mediów gdy wyszła za maż za syna Welshmana Ncubego, sekretarza generalnego partii opozycyjnej w Zimbabwe – Movement for Democratic Change.

Dlamini Zuma była ministrem zdrowia od 1994 do 1999, w rządzie prezydenta Nelsona Mandeli, następnie ministrem spraw zagranicznych od czrwca 199 do maja 2009 w rządach prezydentów Thabo Mbekiego i Kgalemy Molanthe. 10 maja 2009 została przeniesiona na stanowisko ministra spraw wewnętrznych w rządzie swojego byłego męża

5. Kate Mantsho, zmarła w wieku lat 44, pięcioro dzieci.

Wyszła za Zumę w 1976 roku, popełniła samobójstwo w 2000. Pochodziła z Mozambiku Kate zakończyła życie po trudnym małżeństwie z Zumą. Dała wielebnemu Frankowi Chikane notatkę, w której zabrania Zumie wzięcia udziału w jej pogrzebie. W swoim liście pożegnalnym nazwała swoje małżeństwo “trwającym 24 lata piekłem”.

Była trzecią żoną Zumy I mieli razem pięcioro dzieci: Saady (30), bliźniaki Duduzile i Duduzane (26), Phumzile (21) i Vusi.

Żony na horyzoncie:

6. Gloria Bongi Ngema, jedno dziecko, narzeczona w oczekiwaniu na ślub z Zumą, z którym ma już jedno dziecko.

Gloria odwiedziła w grudniu zeszłego roku rodzinę Zumy przywożąc tradycyjne prezenty, co jest znakiem, że szykuje się kolejny ślub. Gloria pracuje dla IBM w Johannesburgu I ma z Zumą syna o imieniu Sinqumo. Nie jest znana data planowanego ślubu Zumy z Glorią.

7.Sebentile Dlamini, bezdzietna, panna.

W 2002 roku Zuma podarował Sebentile 10 krów jako cześć wiana. Sebentile jest księżniczką Suazi, wnuczką króla Sobhuzy III. Pomimo, że suazyjska rodzina królewska spytała Zumę o wyjaśnienie jego pozycji, księżniczka wciąż czeka.

Alex

 Dokument bez tytułu