Wszyscy pochodzimy z Afryki!

afryka.org Czytelnia Afryka Inaczej Wszyscy pochodzimy z Afryki!

„Wszyscy pochodzimy z Afryki!” Pod tym hasłem Fundacja „Afryka Inaczej” organizuje tegoroczne ogólnopolskie obchody Dnia Afryki w Warszawie. 24 maja w samym centrum polskiej stolicy każdy z nas będzie mógł się przekonać, że Afryka jest bliżej niż myślimy. Koncerty, warsztaty, happening, wspólne zdjęcie i wiele innych atrakcji – to wszystko w Pasażu Wiecha obok Domów Towarowych Wars&Sawa, Junior.

Inspiracją do zorganizowania tegorocznego Dnia Afryki były słowa Petera Godwina z Zimbabwe, autora książki „Gdzie krokodyl zjada słońce”, którego ojciec pochodził z przedwojennej Warszawy: „Prawda jest taka, że ludzie zawsze wędrowali po świecie. W pewnym sensie wszyscy pochodzimy z Afryki, gdzie narodził się Homo sapiens, i to w Afryce rozpoczęła się migracja ludzi do Europy i na inne kontynenty.”

Afrykanie w Polsce, podobnie jak Polacy na świecie, są wędrowcami. Wędrujemy w poszukiwaniu pracy, wiedzy, miejsca, gdzie możemy znaleźć lepsze warunki do życia. Warszawa jest właśnie takim miejscem, gdzie krzyżują się szlaki przybyszów z całej Polski i całego świata.

Wędrówka jest zatem wpisana w dzieje ludzkości, wyrastającej z jednego wspólnego pnia, w Afryce. To właśnie na to co łączy Afrykanki i Afrykanów z Polkami i Polakami, ma zwrócić uwagę Dzień Afryki w Warszawie, który odbędzie się w Pasażu Wiecha, obok Domów Towarowych Centrum. Tegoroczny Dzień Afryki jest kontynuacją imprezy, zainicjowanej przez Mamadou Dioufa z Fundacji „Afryka Inaczej” i DJ Sama (Yaya Samake) z Mali.

W czasie Dnia Afryki w Warszawie, organizowanego 24 maja przez Fundację „Afryka Inaczej” nikt nie będzie się nudził. W programie imprezy planowane są koncerty afrykańskich i polskich zespołów. Wystąpią między innymi: Djolof Man, Goldfinger, Konoba i Soulkiss. Będzie afrykański taniec, warsztaty gry na bębnach, zachodnioafrykański hip-hop i współczesna muzyka Afryki. W Pasażu Wiecha staną namioty, z afrykańską kuchnią i sztuką. Zaprezentują się również organizacje pozarządowe zajmujące się tematyką afrykańską. Nie zabraknie też afrykańskich ambasad. Z kolei o 16.30 planowane jest wspólne zdjęcie w wielkim konturze Afryki, wszystkich, którzy przyjdą na Pasaż Wiecha, aby wziąć udział w Dniu Afryki. Zostanie ono później zaprezentowane na wystawie „My Warszawianki! My Warszawiacy!”, którą będzie można obejrzeć już w czerwcu. Na scenie odbędzie się też ciekawy konkurs – do wygrania udział w warsztatach kulinarnych w restauracji senegalskiej „Baobab”.

Fundacja „Afryka Inaczej” zaprasza wszystkich mieszkańców Warszawy i Polski, którzy chcą spędzić czas przy dobrej muzyce i poznać Afrykę oraz jej mieszkańców, spotykając ich bezpośrednio i bawiąc się razem z nimi. 24 maja w Pasażu Wiecha pozytywna integracja i dialog między kulturą polską a afrykańską gwarantowany!

Przyjdźcie z całymi rodzinami. Zaprasza Was afrykańska społeczność, która mieszka razem z Wami nad Wisłą. Jeżeli macie afrykańskie bębny i chcecie na nich grać, przynieście je” – zaprasza na Dzień Afryki Mamadou Diouf, fundator Fundacji „Afryka Inaczej” – „i zagrajcie razem z nami. Zobaczycie, że Afryka jest tu i teraz!”

Partnerami Dnia Afryki są Kontynent Warszawa i Centrum Development Investment. Zadanie zostanie zrealizowane dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Miasta Stołecznego Warszawa.

Program Dnia Afryki 2009 – „Wszyscy pochodzimy z Afryki”:

14.00: Oficjalne rozpoczęcie Dnia Afryki w Pasażu Wiecha
Zespół KONOBA
Warsztaty bębniarskie
Warsztaty tańca, poprowadzi Wiola Wojciechowska
Warsztaty tańca, poprowadzi Benoit le Gros
16.30: Happening „Wszyscy pochodzimy z Afryki” (Pasaż Wiecha)
17.00: Koncerty (Pasaż Wiecha)
SOULKISS
DJOLOF-MAN oraz goście: Kuba Pogorzelski (Strefa Rytmu) i Mohamed „Gaspard” Conde z Gwinei
GOLDFINGER i DJ Sam
20.00: Afterparty (Klub Harenda, ul. Krakowskie Przedmieście 4/6)

Bądź z nami 24 maja!

Kofi

 Dokument bez tytułu