Wszyscy Afrykanie mają AIDS?

afryka.org Czytelnia Afryka Inaczej Wszyscy Afrykanie mają AIDS?

Jakie są fakty. Około siedemdziesiąt procent wszystkich osób z HIV/AIDS żyjących na świecie mieszka w Afryce, jednak występowanie tej choroby nie ogranicza się do kontynentu afrykańskiego. Chorzy mieszkają na wszystkich kontynentach świata, a najwyższe wskaźniki rozprzestrzeniania się AIDS można zaobserwować w Europie Wschodniej, Centralnej Azji i Ameryce Łacińskiej.

Jak jest naprawdę? Nie wszyscy Afrykanie mają HIV/AIDS, bo nie we wszystkich krajach tego kontynentu, wskaźniki są wysokie. Jeżeli chodzi o udział procentowy, to ponad 15 procent mieszkańców krajów Afryki Południowej boryka się z tym problemem. Są też takie miejsca i grupy wiekowe, w których liczba osób z HIV/AIDS przekracza ponad połowę. Znacznie mniej osób jest nosicielami HIV w innych państwach kontynentu afrykańskiego. Powyższe fakty nie uprawniają do mówienia, że wszyscy Afrykanie mają AIDS.

 

A jeżeli spojrzymy na liczby w skali globalnej. Nie tylko w Afryce żyją osoby z HIV/AIDS.

HIV/AIDS jest najczęstszym wyobrażeniem towarzyszącym opisowi Afryki w świadomości Polaków. Oczywiście problem związany z tym wirusem istnieje, ale nie zna granic, i nie jest wyłącznie afrykański pod względem geograficznym.

Warto o tym przypomnieć Polakom, bo nosicielami są nie tylko Afrykanie. Obserwowany w Polsce wzrost liczby ryzykownych zachowań, które mogą skutkować zakażeniem HIV, nie ma związku z Afryką. Okazuje się, że Europa Wschodnia, staje się miejscem, gdzie HIV/AIDS dotyczy coraz więcej osób.

Możesz nam pomóc mówić o Afryce bez uprzedzeń, udostępniając link do tego artykułu, lub obrazek, który znajdziesz na naszej fundacyjnej stronie w serwisie Facebook.

Możesz też przekazać nam swój 1% podatku. Wykorzystamy go na popularyzację Afryki w Polsce bez stereotypów. Nasz KRS 0000 313 745.

Obejrzyj nasz spot 1% z udziałem Stanisława Soyki i Ifi Ude.

 Dokument bez tytułu