afryka.org Czytelnia Poznaj Afrykę! Wrócić do życia

Wirusowi HIV  na Cabo Verde na szczęście niezbyt po drodze, ale… lepiej dmuchać na zimne. Według ubiegłorocznych statystyk na Wyspach Zielonego Przylądka jest 1300 osób seropozytywnych.

W porównaniu z innymi afrykańskimi krajami to niewiele, ale trzeba pamiętać, jak mała jest tu populacja. A poza tym statystyki statystykami, a rzeczywistość  często bywa inna.

Z pewnością więcej na ten temat mogliby powiedzieć aktywiści stowarzyszenia Associação Renascer ( odrodzić się, wrócić do życia), którego nazwa dobrze oddaje jeden z celów jego działalności: walka i zapobieganie AIDS, akcje uświadamiające,  ale przede wszystkim pomoc dotkniętym chorobą, których liczba, choć niewielka,  jednak stale rośnie.

Associação Renascer  aktywnie włączyła się w obchody Światowego Dnia Walki z AIDS.  Podobnie jak w ubiegłym roku o AIDS i zapobieganiu będzie się wiele mówiło: kampanie reklamowe, akcje skierowane szczególnie do młodzieży, programy telewizyjne, rozmowy mające uwrażliwić społeczeństwo nie tylko na sposoby uchronienia się przed AIDS, ale także i na los tych, którym się to nie udało. 

I tradycyjnie już, w sali Zgromadzenia Narodowego w stolicy odbędzie się  koncert, z którego dochód zostanie w całości przekazany na działalność Stowarzyszenia.  W organizacji dnia walki z AIDS  w Prai Stowarzyszenie „ Renascer” wspomagają inne organizacje i instytucje, między  innymi Fundação Cabo-Verdiana de Solidariedade ( Kabowerdyjska Fundacja Solidarności) czy  Associação Cise ( Stowarzyszenie Cise Cesárii Évory).

W 2007 roku gwiazdą  tego charytatywnego koncertu był Gil Semedo. W pierwszej części tegorocznego koncertu, który   zacznie się za niecałe dwie godziny, zaśpiewa Pricesito, a zaraz po nim, na scenie Sali Zgromadzenia Narodowego stanie gwiazda wieczoru,   Cesária Évora. Koncerty królowej  morny  w Prai są rzadkością, nic więc dziwnego, że bilety, po 1000 escudos, rozeszły się błyskawicznie.

Obchody Światowego Dnia Walki z AIDS to nie jedyna inicjatywa Wyspy Zielonego Przylądka w tej kwestii. Jak na tak mały kraj, a na dodatek dotknięty w małym stopniu tym problemem  Cabo Verde wykazuje sporo zaangażowania. W ubiegłym roku było organizatorem dwudniowego spotkania na temat sposobów zapobiegania AIDSz udziałem specjalistów do spraw ochrony zdrowia UNICEF i przedstawicieli ośmiu krajów południowej półkuli  ( Brazylia, Boliwia, Nikaragua, Paragwaj, São Tomé i innych) .

Associação „Renascer” działa aktywnie nie tylko 1 grudnia. Ale szczególnie w ten dzień stara się uświadomić wszystkim, że pomóc, zresztą nie tylko w kwestii AIDS,  może każdy; ale jeszcze nie  każdy wie, że pomóc może.

Elżbieta

 Dokument bez tytułu