Wracajcie do Togo

afryka.org Wiadomości Wracajcie do Togo

Obozy togijskich uchodźców w Beninie zostaną zamknięte w czerwcu br. – poinformowało Biuro Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców (UNHCR). Ma to związek z ustabilizowaniem się sytuacji politycznej w sąsiednim Togo, gdzie dwa lata temu wybuchły zamieszki pomiędzy rządem a opozycją.

UNHCR oraz władze Togo i Beninu podpisały porozumienie w sprawie powrotu Togijczyków do ojczyzny. Z 25 000 uchodźców, którzy znaleźli się w Beninie pozostało jeszcze 4700 osób. Także organizacje obsługujące uciekinierów z Togo – UNICEF, MSF i FAO – zakończą swoją pomoc. W Togo panuje już pokój i uchodźcy powinni wrócic do swoich domów – twierdzi UNHCR.

W 2005 roku władzę w Togo, po śmierci ojca Etienne’a Eyademy objął jego syn, Faure. Doprowadziło to do fali protestów i starć z siłami porządkowymi oraz wojskiem.

W ubiegłym tygodniu minister tego kraju ds. humanitarnych i demokracji Célestine Akouavi Aidam, członkowie togijskiej opozycji, przedstawiciele organizacji pozarządowych i dwóch byłych uchodźców odwiedziło pozostających na wygnaniu Togijczyków, aby zachęcić ich do powrotu.

(kofi, IRIN)

 Dokument bez tytułu